Chirurgia jednego dnia

Chirurgia jednego dnia (chirurgia krótkoterminowa) to tryb przeprowadzania operacji, który pozwala na skrócenie czasu pobytu w szpitalu do jednego dnia. Dowiedz się, jakie zabiegi można wykonać w ten sposób i kto kwalifikuje się do skorzystania z chirurgii jednego dnia.

Sam model chirurgii jednego dnia wywodzi się z Kanady i USA i powstał jako sposób na rozwiązanie problemu przepełnionych szpitali – celem jest wykonanie zabiegu chirurgicznego u pacjenta w minimalnym czasie, co oznacza, że pacjenci są przyjmowani i wypisywani w ciągu doby. Jest to sposób leczenia zabiegowego realizowany w Dziennych Oddziałach, który w Polsce jest dostępny od kilku lat.

Jakie operacje mogą być przeprowadzone w zakresie chirurgii jednego dnia?

Choć chirurgia krótkoterminowa ma wiele plusów, nie wszystkie operacje mogą być objęte tą metodą leczenia. Ich zakres jest jednak dość zróżnicowany, a chirurgia jednego dnia jest dostępna w wielu ośrodkach, których liczba stale się zwiększa wraz z postępem współczesnej medycyny. Przede wszystkim można w taki sposób przeprowadzić operacje żylaków kończyn dolnych, żylaków odbytu czy też różnych rodzajów przepuklin. Popularne jest również przeprowadzanie operacji metodą laparoskopową, zwłaszcza tych ginekologicznych – usunięcie torbieli z jajnika lub przewodu pokarmowego czy usunięcie pęcherzyka żółciowego. Do zabiegów kwalifikujących się od chirurgii krótkoterminowej należy też wycinanie migdałków oraz trzeciego migdała, korekta krzywej przegrody nosowej, operacyjna artroskopia stawu kolanowego oraz większość zabiegów dermatologicznych takich jak usuwanie powierzchownych zmian na skórze – włókniaków, kaszaków, tłuszczaków oraz znamion barwnikowych. Poza tym coraz częściej da się przeprowadzić tak zabiegi medycyny estetycznej oraz operacje plastyczne, szczególnie jeżeli są wykonywane w znieczuleniu miejscowym. W ramach chirurgii jednego dnia możliwe jest też wykonanie zabiegów przeprowadzanych za pomocą endoskopu (np. małoinwazyjne operacje kręgosłupa takie jak usunięcie przepukliny jądra miażdżystego dysku) oraz lasera (usuwanie kamieni nerkowych, enukleacja prostaty). Często pacjent może opuścić klinikę w ciągu kilku godzin po operacji, które również nie zajmują dużo czasu – zdarza się, że zamykają się w sześćdziesięciu minutach – a wizyta kontrolna przeprowadzana jest po paru tygodniach celem usunięcia szwów oraz ocenienia przebiegu rekonwalescencji.

Kto może skorzystać z chirurgii jednego dnia?

Dopuszczenie do wykonania zabiegu w trybie chirurgii krótkoterminowej jest poprzedzone szeregiem badań diagnostycznych – zarówno tych na które skierowany zostaje każdy pacjent, jak i dobranych indywidualnie później, zlecanych przez poszczególnych lekarzy. Zaliczają się do nich morfologia, badanie poziomu cukru, EKG oraz ocena krzepnięcia. Zazwyczaj kwalifikacja wymaga wizyt u kilku specjalistów oceniających ogólny stan zdrowia, którzy muszą jednogłośnie zgodzić się na operację w trybie jednodniowym. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia operacji w zakresie chirurgii jednego dnia jest cukrzyca, padaczka, choroby układu krążenia oraz choroby hematologiczne. Zabiegi nie są wskazane również u pacjentów powyżej 70. roku życia.

Jakie są zalety chirurgii jednego dnia?

Przede wszystkim chirurgia krótkoterminowa upłynnia przepływ pacjentów w szpitalach, co umożliwia lekarzom pomoc większej liczbie osób w krótkim czasie poprzez zwiększenie ilości realizowanych zabiegów. Dla samego pacjenta oznacza to oczywiście możliwość dochodzenia do siebie w domowym zaciszu, gdzie jest mniej zestresowany i czuje się bardziej komfortowo, ale też zmniejszenie ryzyka zakażeń oraz skrócenie czasu oczekiwania na zabieg po skierowaniu – pacjent nie wymaga hospitalizacji, a co za tym idzie miejsca na oddziale. Leczenie w trybie chirurgii jednego dnia jest całkowicie bezpieczne – mimo, że rekonwalescencja przebiega w domu, pacjent musi stawiać się na wizyty kontrolne.