Niedosłuch u dziecka – postępowanie po diagnozie
Problemy ze słuchem dotykają coraz większą część społeczeństwa, w tym także dzieci w wieku szkolnym i wczesnoszkolnym. Wpływ na to ma fakt, że codziennie żyjemy otoczeni z każdej strony hałasem. Dźwięki na poziomie 80 decybeli, czyli odpowiadające ruchowi ulicznemu w mieście, mogą negatywnie działać na ludzki słuch. Ma to znaczenie zwłaszcza w momencie, gdy jesteśmy narażeni na nie przez kilka godzin dziennie.
Wpływ niedosłuchu na rozwój dziecka
Niedosłuch u najmłodszych może mieć poważny wpływ na rozwój dziecka. Takie schorzenie utrudnia lub w niektórych przypadkach wręcz uniemożliwia naukę. Uczniowie, którzy mają problem ze zrozumieniem nauczyciela, najczęściej zaczynają się nudzić i przeszkadzać innym dzieciom w trakcie trwania zajęć. Dodatkowo maluchy borykające się z problemami słuchu mają kłopoty z koncentracją, nauką czytania oraz pisania.
Medicus Clinic – badania słuchu u dzieci
W Medicus Clinic oferujemy przesiewowe badania RETEST. To metoda badań przeznaczona do sprawdzania stanu słuchu u niemowląt. Wykonuje się je najczęściej w momencie, w którym dziecko znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka lub jeśli badania wykonane na oddziale noworodkowym wykazały jakieś nieprawidłowości. Medicus Clinic dysponuje specjalnie przygotowaną pracownią do tego typu testów.
Na RETEST składają się dwa odrębne badania:
- otoemisja akustyczna, która pozwala na zdiagnozowanie niedosłuchu odbiorczego pochodzenia ślimakowego,
- tympanometria, to nieinwazyjna metoda, która pozwala na rejestrację wychyleń błony bębenkowej pod wpływem zmiany ciśnienia przy różnego rodzaju bodźcach dźwiękowych.
U mojego dziecka zdiagnozowano niedosłuch. Co robić dalej?
W takiej sytuacji nieocenione jest wsparcie specjalistów. W związku z tym warto umówić się na wizytę do:
- audiologa, czyli lekarza specjalizującego się w badaniu oraz rehabilitacji słuchu,
- otolaryngologa, czyli specjalisty od chorób gardła, nosa, krtani oraz uszu,
- logopedy, który pomoże w rehabilitacji i odpowiednim rozwoju mowy,
- protetyka słuchu – akustyka.
Po zdiagnozowaniu ubytku słuchu u dziecka, w pierwszej kolejności najczęściej próbuje się dobrać odpowiedni aparat słuchowy lub implant. Im wcześniej dziecko dostanie takie urządzenie, tym więcej korzyści osiągnie.
Głęboki niedosłuch, czyli co robić gdy aparat nie pomaga?
W przypadku stwierdzenia ciężkiego i głębokiego ubytku słuchu należy wziąć pod uwagę chirurgiczne wszczepienie implantu słuchowego. To metoda niezwykle skuteczna, a sam zabieg jest w Polsce w 100% refundowany. Najprostszą metodą na uzyskanie implantu jest skorzystanie ze specjalnej platformy razemdlasluchu.pl. Dzwoniąc na infolinie lub korzystając z live chatu uzyskasz wszystkie niezbędnie informacje. Tylko 6 kroków dzieli Twoje dziecko od wyjścia ze świata ciszy.
- Telefon na infolinię razemdlasluchu.pl
- Kontakt ze specjalistą, który oceni źródło oraz skalę problemu.
- Zakwalifikowanie do implantu.
- Wszczepienie implantu w wybranej placówce.
- Dopasowanie procesora dźwięku.
- Rehabilitacja.