Jak zdiagnozować endometriozę? Podpowiadamy, które sygnały od organizmu powinny Cię zaniepokoić

Endometrioza to przewlekła choroba, która dotyka jedynie kobiety. Przez wzgląd na zróżnicowane i nietypowe objawy endometriozy jest ona niezwykle trudna do zdiagnozowania. W związku z tym szacuje się, że na gruczolistość wewnętrzną wywoływaną przez to schorzenie na całym świecie może cierpieć od 6 do 44% kobiet.

Jak wygląda diagnostyka endometriozy?

Diagnostyka endometriozy jest nad wyraz trudna. Wynika to z faktu, że objawy endometriozy bywają bardzo różne i często są ignorowane zarówno przez same Pacjentki, jak i ich rodziny oraz lekarzy. Boleści pojawiające się w okresie przed i okołomiesiączkowym są lekceważone, ponieważ wiele osób twierdzi, że „menstruacja musi boleć”. Oprócz dolegliwości bólowych kobiety cierpiące na endometriozę skarżą się także na:

Jednak objawy endometriozy bywają naprawdę różne. Czasami choroba nie daje zupełnie żadnych symptomów mimo, że w organizmie kobiety rozwija się stan zapalny. Nieleczona endometrioza może prowadzić do trwałej bezpłodności, a także do powstawania cyst i torbieli.

Endometrioza, a torbiel czekoladowa

Bardzo częstą przypadłością przy endometriozie jest powstawanie tzw. torbieli czekoladowej na jajniku. Torbiel czekoladowa nazywana jest w ten sposób przez wzgląd na swoją zawartość. Patologiczna treść znajdująca się w cyście zarówno kolorem, jak i konsystencją przypomina bowiem czekoladę. Leczenie torbieli uzależnione jest między innymi od wieku Pacjentki, wielkości cysty, planów reprodukcyjnych oraz szeregu innych czynników. Często stosowaną metodą terapii jest wprowadzenie leków estrogenowo- progesteronowych, które mogą doprowadzić do zmniejszenia rozmiarów torbieli lub jej całkowitego wycofania.

Jak leczyć endometriozę?

Złożoność tej choroby wymaga kompleksowego i wieloetapowego leczenia. W zależności od stadium schorzenia, lekarz wybiera najlepszy i najskuteczniejszy sposób kuracji. W przypadku ostrych, naciekających zmian najczęściej nieunikniona jest operacja. Natomiast w mniej zaawansowanym stanie endometriozy, specjaliści proponują leczenie farmakologiczne połączone z odpowiednio zbilansowaną terapią żywieniową. Dieta przy endometriozie jest niezwykle ważna, ponieważ odpowiednio zaplanowana pozwala na zmniejszenie stanów zapalnych organizmu, a co za tym idzie zredukowanie dolegliwości bólowych.

Poradnia leczenia endometriozy – Medicus Clinic

W Medicus Clinic we Wrocławiu powstała klinika leczenia endometriozy. To nowocześnie wyposażone centrum medyczne, zrzeszające doświadczonych specjalistów z zakresu leczenia endometriozy. Sprzęt najnowszej generacji umożliwia szybką, trafną i poprawną diagnozę, a także leczenie na najwyższej klasy, światowym poziomie.
Mimo wielu lat badań, nadal nie do końca są znane przyczyny endometriozy. W związku z tym nie ma jednego, skutecznego leku na tę chorobę. Poradnia leczenia endometriozy w Mediucus Clinic stawia sobie za cel kompleksową opiekę nad swoimi Pacjentkami, tak aby zapewnić im codzienny komfort i funkcjonowanie bez bólu.