Kiedy zaczyna się otyłość? Rozpoznaj niepokojące sygnały wysyłane przez organizm

Przybrać na wadze nie jest trudno, trudniejsza jest natomiast utrata zbędnych kilogramów. Aby sprawdzić, czy nasza waga mieści się w granicach normy możemy wykorzystać kalkulator BMI. To bardzo prosty wzór dzięki, któremu w parę chwil dowiemy się, w jakim stanie jest nasz organizm.
Leczenie otyłości – cienka granica między nadwagą a otyłością

Z roku na rok na całym świcie rośnie liczba zarówno osób dorosłych, jak i dzieci walczących z nadwagą lub otyłością. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest coraz szybsze tempo życia, łatwy dostęp do taniego i niezdrowego jedzenia typu fast food oraz brak aktywności fizycznej. Dodatkowo warto wiedzieć, że na występowanie otyłości mają także wpływ uwarunkowania genetyczne danej osoby. Skąd wiadomo, czy mamy do czynienia jeszcze z nadwagą czy już z otyłością? Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jeżeli BMI osoby dorosłej jest większe, bądź równe 25, oznacza to, że taka osoba cierpi na nadwagę. Jeśli BMI przyjmuje wartość 30 lub więcej oznacza to otyłość.

Otyłość – objawy

Najbardziej widocznym objawem otyłości jest nadmierny przyrost tkanki tłuszczowej. Jest to spory problem estetyczny, jednak większe wyzwanie stanową kłopoty zdrowotne powodowane nadprogramowymi kilogramami. Należy do nich zaliczyć:

Leczenie otyłości u dzieci

Do określenia, czy masa ciała dziecka jest prawidłowa, korzysta się z siatek centylowych. Na siatkę, odpowiednią dla płci dziecka, nanosi się wzrost, wagę oraz BMI. W razie wątpliwości czy odchyłów od normy należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza pediatry. Jeśli nasze dziecko boryka się z nadmiarem kilogramów możemy mu pomóc wprowadzając do jego jadłospisu dużo warzyw i owoców. Ważne jest też wyeliminowanie słodzonych napojów gazowanych, słodyczy czy szybkich, gotowych, wysoko przetworzonych produktów spożywczych. Jeśli dziecko mimo zmian w żywieniu nadal jest otyłe, ciężko mu nadążyć za rówieśnikami, należy skonsultować się ze specjalistą np. psychodietetykiem.

Leczenie otyłości u dorosłych

Otyłość to choroba, która jest przyczyną wielu schorzeń towarzyszących m.in. cukrzycy czy nadciśnienia. Jednak lista wszystkich dolegliwości, które są powodowane nadmierną masą ciała jest znacznie dłuższa. Osoby borykające się z otyłością, a zwłaszcza otyłością olbrzymią, najczęściej próbują schudnąć samodzielnie stosując dietę czy włączając do swojego życia codzienną dawkę ruchu. Jednak bardzo często ich wysiłki okazują się niewystarczające. Wtedy najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów bariatrów. W klinice leczenia otyłości Medicus Clinic nasi lekarze, w celu redukcji wagi Pacjentów, stosują sprawdzone leczenie chirurgiczne. Operacja bariatryczna jest na ten moment najskuteczniejszym sposobem leczenia otyłości. Po przeprowadzonym zabiegu Pacjent nie tylko chudnie (niektóre metody pozwalają na utratę nawet 85% nadmiernej masy ciała), ale także ustępują choroby metaboliczne – nadciśnienie, problemy ze stawami, bezdech senny itp.

W klinice leczenia otyłości Medicus Clinic oferujemy 3 rodzaje operacji bariatrycznych: