Operacja zatok – sprawdź czy jest to zabieg dla Ciebie

Ból zatok związany jest najczęściej z występowaniem stanu zapalnego dróg oddechowych. Bywa mylony z migreną, jednak osoby miewające problemy z zatokami, wiedzą, że pojawia się on zazwyczaj przy zmianie pozycji głowy lub pochylaniu się. Leczenie zatok z reguły obejmuje terapię farmakologiczną, w przypadku nawracających dolegliwości niezbędna może okazać się operacja zatok.

Operacja zatok – zabieg FESS

W Medicus Clinic zabieg FESS przeprowadza się metodą endoskopową, która jest znacznie mniej inwazyjna niż tradycyjne metody chirurgiczne. FESS, inaczej nazywana czynnościowo-endoskopową chirurgią zatok przynosowych (ang. Functional Endoscopic Sinus Surgery), pozwala na poszerzenie ujścia zatok, dzięki temu zalegająca wydzielina może swobodnie wypływać. Operacja zatok FESS w Medicus Clinic przeprowadzana jest w sali zabiegowej, wyposażonej w najnowszej generacji aparaturę medyczną, co znacząco wpływa na komfort zarówno Pacjentów, jak i lekarzy. Dodatkowo zastosowanie nowoczesnego sprzętu i metod zabiegowych skraca czas rekonwalescencji, a Pacjent szybciej może powrócić do normalnego trybu życia.

Operacja zatok – wskazania i przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Główny wskazaniem do operacyjnego leczenia zatok jest ich przewlekłe, nawracające zapalenie. O przewlekłym stanie chorobowym świadczy fakt, że objawy utrzymują się co najmniej przez okres 12 tygodni, a symptomy pojawiają się okresowo nawet kilka razy w ciągu roku.

Do innych wskazań należy zaliczyć:

W trakcie operacji zatok FESS, oprócz udrożnienia zatok, możliwe jest także wycięcie przerośniętych małżowin nosowych oraz korekta krzywej przegrody nosowej. Zabieg FESS jest bezpieczny i nie wymaga długiej hospitalizacji Pacjenta, jednak – jak w przypadku każdej operacji – istnieją konkretne przeciwwskazania, które uniemożliwiają kwalifikację Pacjenta do zabiegu.

Są to:

Operacja zatok – jak przygotować się do zabiegu i jak wygląda okres rehabilitacji

Tuż przed operacją zatok Pacjent wraz ze specjalistą anestezjologiem dobierają odpowiednią metodę znieczulenia, a także lekarz omawia z chorym przebieg operacji zatok krok po kroku. Niezbędne jest przeprowadzenie badań takich jak: EKG, gruba krwi, morfologia, OB, HIV, kreatynina czy glukoza. Dokładną listę Pacjent otrzymuje od laryngologa prowadzącego na kilka tygodni przed planowanym zabiegiem.
W Medicus Clinic stosujemy nowoczesny rodzaj opatrunków Naspore, które doskonale sprawdzają się podczas zabezpieczania ran pooperacyjnych, a po kilku dniach zmieniają swoją konsystencję na żelową – co znacząco ułatwia ich usunięcie.

Po operacji zatok FESS zaleca się przebywanie w domu przez około 3 dni po zabiegu. Aktywność fizyczna wskazana jest po upływie około miesiąca, a całkowity powrót do pełnej sprawności trwa, w zależności od ogólnego stanu Pacjenta, od 4 do 6 miesięcy.
Jeśli masz problemy z zatokami, odczuwasz bóle głowy oraz dyskomfort, skonsultuj swój stan zdrowia z naszymi specjalistami.