Powiększanie piersi implantami

Zabieg powiększania piersi implantami należy do najpopularniejszych oraz najczęściej wykonywanych operacji z zakresu chirurgii plastycznej. Poprzedzony on jest konsultacją, podczas której chirurg wykonuje specjalistyczne pomiary pacjentki oraz rozmawia z nią w celu ustalenia oczekiwań i omówienia możliwych do uzyskania rezultatów. Następnie wspólnie dobierają kształt, rozmiar, typ oraz profil implantu który pozwoli uzyskać efekt najbardziej zbliżony do upragnionego przez pacjentkę. Przed powiększeniem piersi implantami konieczne jest wykonanie badań które pozwolą na zakwalifikowanie pacjentki do zabiegu. Należą do nich morfologia, grupa krwi, badanie EKG, sód i potas, chlorki, kreatynina, APTT, INR, anty HBs, HBs antygen i anty-HCV.

U pacjentek powyżej 40. roku życia niezbędna będzie też mammografia oraz USG piersi.

Jeżeli chodzi o przeciwwskazania do zabiegu, należy się wstrzymać przy infekcjach, ciężkich zaburzeniach pracy nerek, poważnych schorzeniach wątroby, niewydolności krążeniowo-oddechowej, zaburzeniach krzepnięcia krwi oraz chorobach rozrostowych lub degeneracyjnych w obrębie gruczołu sutkowego. Operacja plastyczna chirurgicznego powiększania piersi nie jest również wskazana przy intensywnym odchudzaniu, stosowaniu restrykcyjnej diety oraz jeżeli występują niedobory żelaza.

Implanty anatomiczne

Implanty anatomiczne najlepiej sprawdzają się przy korekcji piersi opadających oraz asymetrycznych. Jak sama nazwa wskazuje, implant ten imituje naturalny kształt piersi i pozwala na uzyskanie subtelnego efektu. Niestety w przypadku implantu anatomicznego istnieje największe ryzyko jego przemieszczenia, a jego położenie wymaga skorygowania podczas interwencji chirurgicznej. Jest jednak bezpieczniejszy, ponieważ wypełnia go żel o stałej konsystencji – nawet jeżeli implant ulegnie uszkodzeniu, żel nie wydostaje się poza niego.

Implanty okrągłe

Implanty okrągłe wymagają mniejszego nacięcia w piersi niż inne kształty. Są stosowane przede wszystkim przy korekcji piersi płaskich, które nie opadają. Najlepiej sprawdzają się, kiedy są użyte do uzyskania umiarkowanego efektu powiększenia – przy dobraniu zbyt dużego rozmiaru ich kształt może zaburzyć naturalne proporcje piersi poprzez nadmierne uwypuklenie górnego bieguna. Tę deformację można jednak wyrównać za pomocą przeszczepu tłuszczu.

Podniesienie piersi z implantami

Podczas zabiegu liftingu biustu i powiększenia go implantami – zwanym również mastopeksją – wycina się nadmiar skóry oraz modeluje i podnosi piersi. Przenosi się też wyżej brodawkę, co pozwala na uzyskanie efektu naturalnie uniesionych, jędrnych piersi. Chirurg plastyczny również umieszcza implant w piersiach aby nadać im pełny wygląd. Po zabiegu piersi są kształtne i sprężyste.

Przebieg zabiegu i rekonwalescencja

Operacja chirurgicznego powiększenia piersi przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Zazwyczaj stosuje się cięcie chirurgiczne w fałdzie podpiersiowym, ponieważ pozwala ono na największą kontrolę nad polem operacyjnym. Rana również goi się szybciej niż w przypadku innych cięć – w fałdzie pachy czy też wzdłuż granicy otoczki brodawki sutkowej. Implant umieszczany jest w jednym z dwóch miejsc: pod tkanką gruczołu piersiowego lub pod mięśniem piersiowym większym. Preferowane jest drugie ulokowanie ze względu na naturalniejszy wygląd piersi po operacji oraz zmniejszone ryzyko wytworzenia się torebki włóknistej wokół implantu. Łatwiejsza jest też diagnostyka chorób piersi za pomocą ultrasonografii oraz mammografii. Jeżeli chodzi o zalecenia pooperacyjne, zabronione jest leżenie na brzuchu, opalanie się oraz przegrzewanie piersi (sauna, solarium wysiłek fizyczny). W pierwszych tygodniach zalecane jest też noszenie bandaża lub pasa uciskającego piersi oraz elastycznego biustonosza. Nie powinno nosić się stanika z fiszbinami. Po około dziesięciu dniach następuje usunięcie szwów założonych na skórę, a po dwóch tygodniach można zacząć masować piersi.