Mastektomia profilaktyczna

Mastektomia profilaktyczna to chirurgiczne usunięcie jednej lub obu piersi w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka piersi.

Dowiedz się więcej

Czym jest mastektomia profilaktyczna?

Jest to zabieg prewencyjny, który najczęściej rozważa się u kobiet z wysokim ryzykiem zachorowania i/lub rodzinnym występowaniem raka piersi. Dotyczy to przede wszystkim kobiet z mutacją BRCA1 i i BRCA2. Mastektomia profilaktyczna może znacznie obniżyć ryzyko zachorowania na raka piersi – nawet o 80-90%, choć nie eliminuje go całkowicie. Regularne badania kontrolne są nadal konieczne, ponieważ ryzyko, choć znacznie obniżone, nie jest całkowicie wyeliminowane.

Mastektomia profilaktyczna jest poważnym krokiem, który wymaga dokładnego rozważenia i konsultacji z zespołem medycznym. Każda pacjentka powinna mieć pełne wsparcie i dostęp do wszystkich informacji potrzebnych do podjęcia świadomej decyzji.

Wskazania do mastektomii profilaktycznej obejmują:

Jak przebiega zabieg mastektomii profilaktycznej?

Zabieg mastektomii profilaktycznej jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym i może trwać kilka godzin. Istnieją różne techniki przeprowadzania mastektomii, w tym:

Po usunięciu tkanki piersiowej, chirurg może od razu przeprowadzić rekonstrukcję piersi, używając implantów lub tkanek własnych pacjentki.

Rekonwalescencja po zabiegu

Rekonwalescencja po mastektomii profilaktycznej zależy od indywidualnych czynników, takich jak stan zdrowia pacjentki i zakres zabiegu. Pacjentka może spodziewać się:

Umów się na konsultację