Forum Implantów Słuchowych 2025 – interdyscyplinarna wymiana wiedzy i doświadczeń

15 maja 2025 roku w Łodzi odbyło się Forum Implantów Słuchowych, jedno z najważniejszych wydarzeń edukacyjno-naukowych dedykowanych specjalistom zajmującym się leczeniem niedosłuchu i implantacją słuchową. Spotkanie zgromadziło ponad 120 uczestników – otolaryngologów, audiologów, inżynierów klinicznych oraz przedstawicieli producenta rozwiązań słuchowych Cochlear– tworząc przestrzeń do pogłębionej dyskusji o najnowszych osiągnięciach, wyzwaniach klinicznych i kierunkach rozwoju w dziedzinie implantów słuchowych.
Eksperci, praktyka kliniczna i nauka – interdyscyplinarne spojrzenie
Wśród prelegentów Forum znaleźli się wybitni specjaliści z Polski i zagranicy, reprezentujący czołowe ośrodki kliniczne oraz sektor innowacji technologicznych w implantacji pacjentów. Prof. Wiesław Konopka oraz prof. Kazimierz Niemczyk, pełniący także role moderatorów sesji panelowych, wprowadzili uczestników w aktualne wyzwania kliniczne związane z implantacją słuchową. Prof. Józef Mierzwiński, prof. Krzysztof Morawski, prof. Marcin Szymański, prof. Marek Rogowski, dr hab. Michał Karlik oraz dr Katarzyna Radomska przedstawili doświadczenia własnych ośrodków w zakresie chirurgii, kwalifikacji i postępowania pooperacyjnego. Dr hab. Katarzyna Bieńkowska oraz dr n. o zdr. Marcin Talar omówili znaczenie rehabilitacji słuchu i wsparcia psychospołecznego w procesie terapeutycznym.
Technologia, innowacje i perspektywa pacjenta
Część międzynarodową Forum reprezentował prof. Andrew J. Fishman (USA), światowej klasy neurootolog i chirurg implantów ślimakowych. Z kolei Antonio Sportelli i Anthony Bishop – przedstawiciele firmy Cochlear – zaprezentowali globalne rozwiązania wspierające użytkowników implantów oraz innowacje technologiczne w zakresie systemów słuchowych. Cenny wkład w wydarzenie wnieśli również Natalia Kwaśniewska i Łukasz Skotarek, którzy przybliżyli możliwości wykorzystania implantów słuchowych.
Konferencja objęła kompleksowe omówienie kluczowych zagadnień: od standardów implantacji obustronnej u dzieci i dorosłych, przez dobór elektrod i ich wpływ na wyniki słuchowe, po strategie wspierania pacjenta w okresie pooperacyjnym. Szczególne zainteresowanie wzbudziły sesje panelowe moderowane przez prof. Wiesława Konopkę i prof. Kazimierz Niemczyka, które umożliwiły konfrontację doświadczeń różnych ośrodków klinicznych i stworzyły fundament do dalszej współpracy.

Poniżej zamieszczamy galerię zdjęć z wydarzenia – zachęcamy do obejrzenia i dzielenia się wspomnieniami.