Przyczyny infekcji intymnych – wszystko co powinien powiedzieć Ci Twój ginekolog

Infekcje intymne to coś z czym każda kobieta, przynajmniej raz w życiu miała problem. Ich najczęstsze objawy to dyskomfort, pieczenie, świąd i upławy, a czasami ból przy oddawaniu moczu lub podczas stosunku płciowego. Niektóre rodzaje infekcji intymnych „lubią” nawracać – szacuje się, że nawet 40% zakażeń daje o sobie po raz kolejny znać, w ciągu roku od wystąpienia pierwszych objawów. Dowiedz się co może być ich przyczyną i jak powinna wyglądać profilaktyka zdrowej kobiety.

Czym jest infekcja intymna?

W pochwie kobiety żyją miliony dobroczynnych bakterii m.in. pałeczek kwasu mlekowego (lactobacillus). Ich obecność pozytywnie wpływa na florę bakteryjną miejsc intymnych, a dodatkowo pałeczki dbają o ich kwaśny odczyn. To wszystko wpływa na kobiecą odporność na wszelkiego rodzaju zakażenia intymne. W momencie, gdy pałeczek z jakiegoś powodu zaczyna brakować – mamy do czynienia z infekcją intymną.

Przyczyny infekcji intymnych

Na rozwój zakażeń intymnych wpływ ma wiele czynników. Jako najczęstsze przyczyny infekcji ginekolodzy wymieniają:

Leczenie ginekologiczne infekcji intymnych

Chociaż na rynku dostępna jest szeroka gama środków wydawanych bez recepty na zakażenia miejsc intymnych, to najlepszym wyborem będzie wizyta u ginekologa. Lekarz przeprowadzi wszelkie niezbędne badania i oceni podłoże choroby (bakteryjne, grzybicze) oraz dobierze skuteczne preparaty. Poradnia ginekologiczna Medicus Clinic jest wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny, dzięki temu badania są komfortowe i bardzo dokładne. Lekarz w krótkim czasie jest w stanie postawić trafną diagnozę, a co za tym idzie wdrożyć odpowiednie leczenie.

Ginekolog – Wrocław

We wrocławskiej poradni ginekologicznej Medicus Clinic oferujemy pełen zakres badań i zabiegów ginekologicznych w tym:

Zajmujemy się także badaniami położniczymi, diagnostyką prenatalną oraz oceną przepływów naczyniowych u dziecka i matki.