Jak skutecznie leczyć alergię we Wrocławiu?

Alergia to nieprawidłowa reakcja organizmu, szczególnie układu odpornościowego na działanie pewnych czynników lub substancji – tak zwanych alergenów, do których zaliczają się najczęściej pyłki roślinne, leki, pokarmy (jaja, ryby, orzechy, mleko krowie, cytrusy), środki chemiczne, kurz domowy, sierść zwierząt domowych, jad pszczół czy bakterie. Reakcja alergiczna jest bardzo powszechnym zjawiskiem – każdy doświadcza jej przynajmniej raz w życiu. Mimo, że nie wszystkie alergie są odczuwalne przez cały czas, ich symptomy są odczuwalne zawsze przy kontakcie z alergenem, dlatego alergie to choroby przewlekłe – nie da się ich całkowicie wyleczyć na stałe. Możliwe jest jednak skutecznie leczenie w celu złagodzenia objawów. Podjęcie leczenia jest ważne, ponieważ nieleczone alergie mogą prowadzić do powikłań takich jak nawracające napady astmy czy alergiczny nieżyt nosa. Sięgnięcie po leki przeciwalergiczne należy zawsze skonsultować z lekarzem, nawet w przypadku zdecydowanie się na preparaty dostępne bez recepty – stosowanie ich na własną rękę może prowadzić do groźnych skutków ubocznych.

Jak najczęściej objawia się alergia?

Alergia może być całoroczna – w przypadku kiedy alergen jest stale obecny w otoczeniu lub sezonowa – wtedy kiedy pojawia się on tylko przez jakiś czas w roku. Objawiać się ona może na trzy sposoby – pierwszym jest wysypka na skórze, której towarzyszy świąd, pokrzywka. Bąble pokrzywkowe to efekt wydzielania przez organizm histaminy. Drugi typ reakcji alergicznej to katar sienny, zwany również alergicznym nieżytem nosa, bardzo intensywny, ostry katar, spowodowany przez pylące rośliny oraz grzyby i ich zarodniki. Charakterystyczne dla kataru alergicznego są napady kichania, łzawienie oczu, swędzenie nosa, ścian gardła oraz oczu i wyciekanie wodnistej wydzieliny z nosa. Alergiczny nieżyt nosa może być również całoroczny, jeżeli powodują go takie alergeny jak sierść zwierząt, zarodniki pleśni czy też roztocza kurzu domowego. Jeżeli występuje alergiczny nieżyt nosa należy przede wszystkim pozbyć się czynników uczulających z otoczenia chorego. Może wystąpić również alergia pokarmowa, charakteryzująca się wzdęciem, wymiotami i/lub biegunkami lub przypominająca zatrucie pokarmowe w poważniejszych przypadkach. Alergia pokarmowa występuje najczęściej u dzieci jako reakcja na składniki białka mleka krowiego.  Najniebezpieczniejszą reakcją alergiczną jest wstrząs anafilaktyczny – podczas niego zaburzone są różne narządy. Jest on najczęściej wynikiem spożycia produktu, na który alergik jest uczulony. Wstrząs anafilaktyczny zaczyna się osłabieniem, uczuciem kołatania w klatce piersiowej, bólem głowy i odczuwaniem silnego niepokoju, następnie mogą pojawić się wymioty, swędzenie w gardle i pokrzywka. W skrajnych wypadkach dochodzi nawet do utracenia przytomności i zapaści, co jest zagrożeniem dla życia.

Rozpoznanie i leczenie alergii

Aby zidentyfikować alergen na który uczulony jest pacjent, można wykonać badanie serologiczne, próby ekspozycyjne lub test skórny z pomiarem przeciwciał IgE. Jeżeli mamy do czynienia z alergią pokarmową najlepszą metodą diagnostyczną będzie dieta eliminacyjna – wykluczenie czynnika podejrzanego o powodowanie reakcji alergicznej z codziennej diety. Aby wykryć astmę niezbędne będzie badanie spirometryczne.

Kiedy przychodzi do leczenia alergii, możliwych jest kilka opcji. Przede wszystkim wprowadzone zostaje leczenie farmakologiczne stosowane szczególnie w przypadku zaostrzenia objawów. Częstym rozwiązaniem są inhalatory doustne – szczególnie przy astmie – oraz tabletki i krople lub aerozole do nosa. Zalecane jest również unikanie alergenów, jeżeli jednak jest to niemożliwe, stosowana jest immunoterapia swoista – odczulanie. Polega ono na podawaniu szczepionek które mają w składzie alergen, a każda kolejna szczepionka ma wyższe jego stężenie niż poprzednia. Ten rodzaj terapii pozwala na zminimalizowanie reakcji uczulonego na alergen oraz zapobiega rozwinięciu astmy oskrzelowej. Alergia w znacznym stopniu pogarsza komfort życia, dlatego ważne jest szybkie rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia.