Implant słuchowy – jak go otrzymać?

Jeżeli ktoś w Twoim otoczeniu cierpi na głęboki niedosłuch lub korzysta z aparatów, które nie przynoszą mu korzyści, skontaktuj go z naszą infolinią Razem dla słuchu. Przeprowadzimy z nim wywiad i w razie potrzeby umówimy na spotkanie z inżynierem klinicznym.

1

Kontakt z infolinią

Jeżeli masz problem ze słuchem i potrzebujesz pomocy, zadzwoń na infolinię 22 3333 000 lub skorzystaj z live chatu na stronie www.razemdlasluchu.pl – udzielimy Ci wszystkich niezbędnych informacji.

2

Konsultacja ze specjalistą

Kiedy swobodna rozmowa staje się trudna lub prawie niemożliwa, należy skontaktować się z lekarzem laryngologiem lub audiologiem, który oceni, gdzie leży przyczyna problemów ze słuchem.

3

Zakwalifikowanie do implantu

CI: Jeżeli lekarz stwierdzi głęboki niedosłuch odbiorczy, najprawdopodobniej zostaniesz zakwalifikowany do implantu ślimakowego i otrzymasz skierowanie do szpitala, gdzie wszczepiany jest implant słuchowy.
Baha: Jeżeli lekarz stwierdzi niedosłuch przewodzeniowy, niedosłuch mieszany lub jednostronną głuchotę odbiorczą (SSD), najprawdopodobniej zostaniesz zakwalifikowany do implantu zakotwiczonego w kości Baha i otrzymasz skierowanie do szpitala, gdzie wszczepiany jest implant słuchowy.

4

Wszczepienie implantu

CI: Operacja polega na wprowadzeniu do ślimaka elektrody stymulującej nerw odpowiedzialny za prawidłowe słyszenie. Jest to część wewnętrzna systemu znajdująca się pod skórą, tuż za uchem. Podczas operacji wszczepienia implantu ślimakowego, trwającej około 1-2 godzin, do ślimaka wprowadza się elektrodę stymulującą nerw odpowiedzialny za prawidłowe słyszenie. Elektroda połączona jest z niewielkim stymulatorem, kontrolującym prawidłową stymulację nerwu.
Baha: Operacja polega na wszczepieniu tytanowego implantu do kości tuż za małżowiną uszną. Jest to część wewnętrzna, całkowicie lub częściowo niewidoczna. Czas trwania zabiegu to niecała godzina.

5

Dopasowanie procesora dźwięku

Po ściągnięciu szwów (zazwyczaj ok. 4 tygodnie po operacji) spotkasz się z inżynierem klinicznym w celu dopasowania procesora dźwięku.

6

Rehabilitacja

Z każdym dniem Twój słuch będzie się systematycznie poprawiał. Kontaktuj się regularnie z logopedą, który pomoże Ci osiągnąć najlepsze wyniki. Poprawnie prowadzona rehabilitacja to regularna praca ze specjalistami, terapeutami, a także własny wysiłek pacjenta poza gabinetem specjalisty, związany przede wszystkim z jak najdłuższym i najczęstszym korzystaniem z procesora dźwięku. Czas rehabilitacji to dla wielu osób chwile postępów w słyszeniu, ale także zwątpienia i słabości, zwłaszcza gdy oczekujemy natychmiastowych efektów zaraz po otrzymaniu procesora. Musimy pamiętać, że u każdego proces rehabilitacji przebiega inaczej. U jednych zaobserwować można natychmiastowy postęp, a u niektórych na takie same efekty czekamy dłużej.