Trzynaście złotych zasad obsługi procesora dźwięku

Choć procesory dźwięku firmy Cochlear zaprojektowano tak, aby były one odporne na skutki codziennego użytkowania, warto pamiętać o kilku złotych zasadach.

1 Możesz nosić swój procesor dźwięku przez cały dzień – poza snem.
2 Wykonując czynności mogące prowadzić do utraty procesora dźwięku (np. sporty kontaktowe, czy aktywność fizyczna), ściągnij go lub użyj akcesoriów zabezpieczających jego położenie na głowie (np. linka zabezpieczająca, opaska, czy Snugfit).
3 Procesor dźwięku posiada ściśle określone normy odporności na pył i wilgoć. Nigdy nie używaj go pod prysznicem ani w trakcie kąpieli, jeżeli producent tego nie zaleca. W intensywnym deszczu korzystaj z parasola.
4 Jeśli odwiedzasz okolicę o wysokiej wilgotności lub skóra głowy ulega spoceniu, użyj zestawu suszącego, aby utrzymać procesor w dobrym stanie. Ponadto osuszanie procesora zalecane jest codziennie, najlepiej w ciągu nocy, kiedy procesor nie jest przez Ciebie używany.
5 Zanim przystąpisz do regulacji procesora dźwięku, upewnij się, że masz czyste ręce, aby uniknąć zabrudzenia obudowy.
6 Regularnie czyść obudowę procesora dźwięku ściereczką do czyszczenia. W procesorze Baha dodatkowo czyść złącze zatrzaskowe za pomocą małej szczoteczki, którą znajdziesz w zestawie.
7 Korzystając z produktów do pielęgnacji włosów, zawsze osłaniaj procesor dźwięku, aby uniknąć uszkodzenia mikrofonu lub obudowy. Zaleca się ściągnięcie procesora przed korzystaniem z lakierów do włosów, sprayów czy ze środków do odstraszania komarów.
8 Procesor dźwięku nie jest przystosowany do skrajnie niskich i skrajnie wysokich temperatury. Nigdy nie zostawiaj go na desce rozdzielczej w samochodzie, na słońcu, ani nie wystawiaj go na działanie ekstremalnych temperatur.
9 Aby bezpiecznie przechować procesor dźwięku po jego użyciu, wyciągnij z niego baterię, a następnie schowaj go do etui (lub do zestawu suszącego).
10 Aby uniknąć sprzężeń (gwizdów) w procesorach Baha, nie pozwalaj, aby jakieś przedmioty np. czapka, czy okulary stykały się z urządzeniem. Upewnij się też, że pokrywa baterii jest prawidłowo założona i zamknięta oraz że procesor dźwięku jest w odpowiedniej pozycji. Dla procesorów implantów ślimakowych prawidłowe domknięcie modułu zasilającego pozwoli uniknąć problemów w jego ciągłości pracy.
11 W podróży procesor dźwięku lub implant mogą uaktywniać detektory metalu na bramkach bezpieczeństwa, stosowanych na lotniskach. Jeśli używasz procesora dźwięku z funkcjami łączności bezprzewodowej, wchodząc na pokład samolotu, upewnij się, ze funkcje bezprzewodowe zostały wyłączone (został włączony tryb samolotowy). Kartę z instrukcjami dotyczącymi kontroli bezpieczeństwa zamieszczono w zestawie dokumentacji.
12 W przypadku planowanego obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (MRI), procesor dźwięku należy zawsze zdejmować przed wejściem do pomieszczenia, w którym znajduje się skaner MRI oraz zapoznać się z kartą informacyjną dotyczącą obrazowania MRI, stanowiącą element dokumentacji.
13 W ciągu pierwszego roku użytkowania nowego procesora dźwięku, możesz podjąć dobrowolną decyzję o dodatkowym ubezpieczeniu urządzenia przez firmę ubezpieczeniową. W celu dodatkowych informacji zapytaj Biuro Obsługi Pacjenta.