Implantacje obustronne

Pierwszy implant to cud. Przywraca osobie niesłyszącej świat dźwięków. Drugi implant sprawia, że człowiek z niedosłuchem zaczyna odbierać rzeczywistość dokładnie tak jak osoba zdrowa. Dlaczego to takie ważne?

Mądra decyzja matki natury

Nie bez powodu człowiek posiada dwoje uszu, które pozwalają mu odbierać dźwięki z jednej i z drugiej strony. W cichym pomieszczeniu, podczas dyskusji z jednym rozmówcą, który dodatkowo siedzi naprzeciwko nas, słyszenie na jedno ucho czasami wystarcza. Problem pojawia się w sytuacji, gdy znajdujemy się w większym gronie rozmówców lub w hałaśliwym otoczeniu, np. w szkole lub sklepie. Dzięki dwóm implantom rozmowa w większym gronie przyjaciół czy codzienne aktywności staną się przyjemnością, ponieważ nie będziemy potrzebowali obracać głowy w kierunku źródła dźwięku. Słyszenie obustronne znacznie poprawia lokalizację dźwięku.

Usłysz przestrzennie, czyli słyszenie obustronne jako standard

Słyszenie obustronne to przede wszystkim bezpieczeństwo. Ale także pewność siebie, poczucie własnej wartości i zwyczajny komfort. To najważniejsze powody, dla których warto zdecydować się na dwa implanty i przywrócić sobie lub swojemu dziecku słyszenie obustronne.

Słyszenie obustronne w znaczący sposób zwiększa poziom bezpieczeństwa w życiu codziennym. Pozwala ono bardziej precyzyjnie lokalizować dźwięki, dzięki czemu jesteśmy w stanie szybciej dostrzec nadciągające zagrożenie, np. nadjeżdżający samochód czy tramwaj.

Ma ono również pozytywny wpływ na poczucie własnej wartości. Dzieci, które otrzymały tylko jeden implant, często izolują się od innych, chcąc uniknąć przykrych sytuacji związanych ze złym rozumieniem tego, co się do nich mówi. Zaobserwowano, że dzieci posiadające dwa implanty chętniej uczestniczą w życiu społecznym, czują się bezpiecznie i komfortowo i są bardziej pewne siebie, dzięki czemu mogą rozwijać się tak samo jak ich rówieśnicy.

Kiedy dziecko powinno otrzymać drugi implant?

Odpowiedź na pytanie, kiedy dziecko powinno otrzymać drugi implant, jest bardzo prosta: jak najszybciej. Im wcześniej zacznie odbierać bodźce dźwiękowe tak, jak jego rówieśnicy, tym większa jest jego szansa na prawidłowy rozwój. Z decyzją o zastosowaniu drugiego implantu nie należy więc, dla dobra dziecka, zwlekać.

Czas działa tu na naszą niekorzyść, ponieważ centralny układ słuchowy do efektywnego rozwoju wymaga dźwięków już w początkowych latach życia. Gdy do jednego ucha nie dociera wystarczająca ilość bodźców, ucho to zatraca umiejętność analizy dźwięków. Dzięki wczesnej implantacji, bodźce szybciej stymulują mózg i modelują układ słuchowy, co sprawia, że rozwój dziecka jest o wiele szybszy.