Chirurgiczne metody leczenia otyłości. Co wiesz o operacji bariatrycznej?

Bariatria to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem osób cierpiących na otyłość. Operacje bariatryczne są najskuteczniejszą metodą walki z otyłością. Zabieg chirurgiczny pozwala na trwałą redukcję masy ciała oraz eliminację schorzeń związanych z nadmierną masą ciała, takich jak nadciśnienie czy arytmia.

Kto może poddać się zabiegowi?

Operacje bariatryczne przeznaczone są jedynie dla osób cierpiących na otyłość. Do określenia czy mamy do czynienia z nadwagą czy też otyłością używa się kryterium wagowego BMI (Body Mass Index). BMI możemy policzyć samodzielnie – wagę należy podzielić przez wzrost podniesiony do kwadratu. BMI = kg/m2. Zgodnie z kalkulatorem opracowanym przez WHO poszczególne wartości oznaczają:

Jeżeli nasze BMI znajduje się w przedziale 35-40 i więcej kwalifikuje nas to do leczenia operacyjnego. W takiej sytuacji należy umówić się na wizytę z lekarzem bariatrą, który oceni nasz ogólny stan zdrowia oraz dobierze odpowiednią metodę zabiegową.
Operacyjne metody leczenia otyłości

W Medicus Clinic wykonujemy 3 rodzaje operacji bariatrycznych.

OPASKA ŻOŁĄDKOWA. Opaska dzieli żołądek na dwie części. Ta, do której trafia pokarm, jest niewielkich rozmiarów, dzięki czemu utrata wagi po tym zabiegu wynosi nawet do 30 kg w ciągu roku.

BY-PASS ŻOŁĄDKA. W trakcie tego zabiegu chirurg tworzy w górnej części żołądka niewielki zbiornik bezpośrednio połączony z jelitem cienkim. Efektem tej operacji jest ograniczenie ilości spożywanego pokarmu. Dodatkowo enzymy trawienne zaczynają działać dopiero w końcowym odcinku jelita cienkiego, co przyczynia się do zmniejszenia ilości przyswajanych kalorii.

RĘKAWOWA RESEKCJA ŻOŁĄDKA. Operacyjnie usuwa się około 70% żołądka- dzięki temu jesteśmy w stanie przyjąć maksymalnie do 150 gram pokarmu w trakcie jednego posiłku.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

W Medicus Clinic każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Stawiamy przede wszystkim na bezpieczeństwo naszych działań. W związku z tym z operacyjnego leczenia otyłości nie będą mogły skorzystać osoby, które:

Jak zmienia się życie po zabiegu?

Przez pierwsze tygodnie, należy przyjmować pokarmy płynne i dokładnie zmiksowane. W miarę upływu czasu rozszerzamy dietę, tak aby kilka miesięcy po operacji jeść wszystko to co wcześniej – tylko w znacznie mniejszych ilościach. Osoby, które dzięki zabiegom chirurgicznym wygrały z otyłością już kilka tygodni po operacji, czują się znacznie lepiej i mają zdecydowanie więcej energii. Stopniowo ustępują także schorzenia wywołane przez dodatkowe kilogramy.

Jeśli więc zastanawiasz się nad leczeniem operacyjnym – zapraszamy do kontaktu z Medicus Clinic. Nasi specjaliści z chęcią odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.