Dlaczego jestem otyła? Co się dzieje z moim organizmem?
Jeśli stawiasz sobie te pytania, prawdopodobnie szukasz profesjonalnej, medycznej pomocy w uzyskaniu prawidłowej masy ciała. W tym artykule poznasz przyczyny Twojej nadmiernej wagi i dowiesz się, jakie leczenie otyłości pomoże Ci skutecznie uwolnić się od choroby.
Otyłość jest jedną z powszechnych chorób XXI wieku. Badania wskazują, że nawet 1,5 miliona Polaków kwalifikuje się do chirurgicznego leczenia otyłości. Kobiety cierpiące na to schorzenie bardzo często obwiniają siebie za liczne nadprogramowe kilogramy. Jednak coraz więcej ekspertów zgadza się z koncepcją, która zakłada, że chory ma nadmierną masę ciała nie z powodu dużej ilości spożywanego pokarmu, lecz dużo je, ponieważ zachorował na otyłość.
Przyczyny otyłości
Najnowsze doniesienia naukowe wykazują, że występuje wiele czynników, wpływających na powstawanie choroby. Należą do nich m.in. geny, środowisko, w jakim dorasta Pacjent oraz jego kondycja psychiczna i pozostałe choroby, na które cierpi.
- Czynniki genetyczne
Otyłość ma często charakter rodzinny, co może dowodzić przyczyny genetycznej. Jednocześnie osoby mieszkające razem mają podobne przyzwyczajenia żywieniowe, co również może sprzyjać tyciu. Oddzielenie tego czynnika od uwarunkowań genetycznych jest niezwykle trudne. Badania medyczne dowodzą, że geny są odpowiedzialne za 80% osobniczych skłonności do otyłości, które bezpośrednio prowadzą do wystąpienia chorób towarzyszących. Niestety nie wiadomo jeszcze, które dokładnie geny czynią nas otyłymi lub szczupłymi.
- Czynniki środowiskowe
Środowisko, w tym zachowania związane ze stylem życia, sposobem odżywiania i aktywnością fizyczną mają ogromny wpływ na otyłość. Złe odżywianie, spadek aktywności fizycznej koreluje ze zwiększeniem się liczby otyłych, co w ostatnich 20-30 latach obserwuje się przede wszystkim w krajach zachodnich.
- Czynniki psychologiczne
Czynniki psychologiczne mają duży wpływ na nawyki żywieniowe. Wiele osób spożywa posiłki pod wpływem emocji, „zajadając” stres czy ból. Jednak, zamiast uważać ludzi z nadmierną masą ciała za leniwych i słabych, trzeba potraktować ich otyłość jako przewlekłą chorobę. Nasza klinika leczenia otyłości Medicus Clinic pomaga Pacjentom uporać się ze schorzeniem również chirurgicznie.
- Czynniki chorobowe
Niektóre choroby mogą prowadzić do znacznego wzrostu masy ciała. Należy do nich niedoczynność tarczycy, depresja czy zespoły neurologiczne, powodujące nadmierny apetyt. Również przyjmowane leki często przyczyniają się do powstania otyłości. Sterydy i leki przeciwdepresyjne mogą powodować nagłe tycie.
Leczenie otyłości we Wrocławiu
Klinika walki z otyłością Medicus Clinic specjalizuje się w kompleksowej terapii nadmiernej masy ciała. Oferujemy kurację zachowawczą, obejmującą konsultacje dietetyka. Odpowiednio skomponowany jadłospis może w dużej mierze przyczynić się do schudnięcia, a dzięki temu do uniknięcia operacji bariatrycznej. Dopiero gdy leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych efektów, podejmujemy decyzję o wprowadzeniu terapii chirurgicznej. W Medicus Clinic stosujemy 3 rodzaje zabiegów:
- rękawową resekcję żołądka (zmniejszenie żołądka),
- gastric by-pass,
- opaskę żołądkową.
Jeśli zmagasz się z otyłością, masz problem ze zrzuceniem zbędnych kilogramów, umów się na konsultację do naszych specjalistów. Indywidualne podejście pomoże Ci rozwiązać problem i cieszyć się długim życiem.