Czym jest adenomioza?

Adenomioza to pojęcie, które stosuje się do określania ognisk endometrialnych znajdujących się wewnątrz błony mięśniowej macicy, czyli myometrium. Jest to typ endometriozy, który najczęściej dotyka kobiety pomiędzy 40. a 50. rokiem życia. Choroba może przebiegać bezobjawowo lub być przyczyną krwawień z dróg rodnych. Tak samo jak w przypadku endometriozy przyczyny występowania dolegliwości nie są do końca znane, w związku z tym leczenie adenomiozy macicy polega najczęściej na łagodzeniu bólu i eliminacji objawów. W przypadku zaawansowanego stadium schorzenia najlepszym rozwiązaniem, okazuje się ingerencja chirurgiczna oraz usunięcie ognisk chorobowych z obrębu macicy i dróg rodnych Pacjentki.

Adenomioza – co to jest i jakie są prawdopodobne przyczyny powstawania choroby?

Teorii tłumaczących powstawanie ognisk endometrialnych w obrębie błony mięśniowej macicy jest kilka. Najpopularniejsza z nich mówi, że adenomioza macicy może być następstwem urazu i rozwijającego się w niej stanu zapalnego. W takim przypadku dochodzi do uszkodzenia bariery między myometrium a endometrium, dzięki temu może dojść do wszczepiania się gruczołów w mięśniówkę macicy. Jako prawdopodobne przyczyny przerwania osłony między tkankami macicy podaje się m.in. poród przez cesarskie cięcie czy łyżeczkowanie macicy.

Adenomioza – objawy

Symptomy choroby bywają bardzo różne. Część Pacjentek nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych w trakcie cyklu miesięcznego, inne natomiast skarżą się na ból w podbrzuszu czy częste plamienia pomiędzy miesiączkami. Dodatkowo, u kobiet chorych, może dojść do wydłużenia czasu trwania menstruacji – w niektórych przypadkach nawet do 14 dni. Nierzadko dochodzi również zwiększenia obfitości krwawień. To wszystko skutkuje niedokrwistością, a także ogólnym osłabieniem organizmu. Warto też wiedzieć, że najczęściej adenomioza macicy zmniejsza się wraz z wiekiem Pacjentki, a w niektórych przypadkach ustępuje zupełnie.

Adenomioza a ciąża

Adenomioza macicy nie jest równoznaczna z niepłodnością. Jednak należy pamiętać, że choroba sama w sobie może utrudniać zajście w ciążę, a także komplikować jej przebieg. Tę dolegliwość lekarze stwierdzają najczęściej u kobiet, które już rodziły. Dodatkowo istnieje związek pomiędzy ilością porodów, a pojawieniem się objawów adenomiozy.

Adenomioza – leczenie

Pacjentki cierpiące na adenomiozę powinny być pod stałą kontrolą lekarską. Wrocławskie centrum leczenia endometriozy powstałe w Medicus Clinic oferuje kompleksową i specjalistyczną opiekę medyczną nad kobietami cierpiącymi z powodu przerostu i przemieszczania się tkanek endometrium. Dzięki nowocześnie wyposażonym salom zabiegowym możliwe jest przeprowadzenie, między innymi metodą laparoskopową, zabiegów chirurgicznych mających na celu usunięcie ognisk choroby. W przypadku rozległych zmian może być wskazane całkowite wycięcie macicy, jednak tę metodę stosuje się jedynie u starszych Pacjentek, które w przyszłości nie planują powiększania rodziny. Dodatkowo w centrum leczenia endometriozy Pacjentki mogą liczyć na wsparcie dietetyka klinicznego, którzy zaproponują sposób żywienia wspomagający leczenie, a także lekarzy, którzy dobiorą odpowiednią terapię farmakologiczną, łagodzącą odczuwanie bólu.

Adenomioza oraz endometrioza ze względu na nieznaną etymologię powstawania są chorobami nieuleczalnymi. Ich terapia polega na łagodzeniu objawów i/lub usuwaniu rozległych zmian powodujących dyskomfort w codziennym życiu. W związku z tym, niezwykle ważny jest stały kontakt z lekarzem ginekologiem oraz innymi specjalistami, których zadaniem będzie opieka nad Pacjentką przez całe jej życie lub do momentu rzadkiego, samoistnego ustąpienia choroby.