Endometrioza – objawy, przyczyny, rozpoznanie, leczenie.
- Czym jest Endometrioza
- Przyczyny powstawania endometriozy
- Objawy endometriozy
- Diagnostyka endometriozy
- Leczenie endometriozy
- Leczenie farmakologiczne endometriozy
- Leczenie operacyjne endometriozy
- Endometrioza a dieta
Czym jest Endometrioza
Endometrioza (gruczolistość zewnętrzna) to schorzenie, które lekarze badają od niemal 200 lat, jednak mimo to, w dalszym ciągu dokładne przyczyny jej powstawania nie są znane. Jak wygląda i objawia się ta choroba? U osób cierpiących na endometriozę endometrium czyli błona śluzowa macicy znajduje się w innym miejscu niż powinna. Najczęściej ginekolodzy lokalizują ja gdzieś w obrębie jajników, jednak medycyna zna przypadki gdzie błona śluzowana została znaleziona w pęcherzyku żółciowym, jelicie grubym, a nawet mózgu. Niejednokrotnie wiąże się to z ogromnym bólem występującym zarówno w trakcie menstruacji, jak i w innych fazach cyklu.
Przyczyny powstawania endometriozy
Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Specjaliści i naukowcy nieustannie prowadzą badania nad czynnikami prowadzącymi do rozwoju schorzenia i starają się zrozumieć przyczyny powstawania problemu. Wiadomo na pewno, że tkanka endometrialna posiada zdolność zagnieżdżania się np. w okolicach miednicy. To prowadzi m.in. do tworzenia się endometrialnych guzów jajników. Jednak dlaczego zdarza się, że lekarze znajdują endometrium np. w mózgu lub płucach? Dr n. med. Mikołaj Karmowski z kliniki Medicus mówi, że do końca nie wiadomo dlaczego tak się dzieje. „Istnieje teoria transplantacji i implantacji – miesiączkowanie wsteczne. U każdej kobiety, która menstruuje, trochę krwi przedostaje się do jamy macicy. I nic się nie dzieje. Jednak u niektórych kobiet drobne fragmenty endometrium ulegają wszczepieniu w innych miejscach i zaczynają tam podlegać cyklom takim jak endometrium w jamie macicy.” A to przyczynia się do powstawania wielu problemów, w tym do wcześniej wspomnianych guzów endometrialnych.
Teoria indukcji, która mówi, że komórki znajdujące się w krwi człowieka posiadają zdolność do przekształcania się w komórki endometrialne. Po przemianie zaczynają tworzyć ogniska chorobowe. W ten sposób teoria tłumaczy też dlaczego w niektórych przypadkach endometrium zostało znalezione w odległych częściach organizmu, takich jak wątroba czy płuca.
Teoria metaplazji, która mówi, że przyczyną endometriozy może być samoistna transformacja komórek otrzewnej w komórki endometrialne.
Inne czynniki, które mogą być przyczyną endometriozy
Predyspozycje genetyczne – jeżeli w najbliższej rodzinie Pacjentki już wcześniej występowały przypadki endometriozy prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta nawet 10-krotnie.
Nieprawidłowo funkcjonujący układ immunologiczny – najpoważniejszym problemem jest upośledzenie procesów obumierania komórek (apoptoza). W tym przypadku podczas wstecznego miesiączkowania komórki, które przedostały się poprzez jajowody do dalszych części organizmu nie zostają usunięte. Dodatkowo na endometriozę częściej chorują kobiety, które cierpią m.in. na chorobę Hashimoto, niedoczynność lub nadczynność tarczycy czy zespół policystycznych jajników.
Zaburzenia związane z liczbą oraz składem mikroorganizmów znajdujących się w ludzkich jelitach, czyli tzw. dysbioza jelit.
Objawy endometriozy
Objawy endometriozy bywają bardzo różne i często są ignorowane zarówno przez same Pacjentki, jak i ich rodziny oraz lekarzy. Boleści pojawiające się w okresie przed i okołomiesiączkowym są lekceważone, ponieważ wiele osób twierdzi, że „menstruacja musi boleć”. Oprócz dolegliwości bólowych kobiety cierpiące na endometriozę skarżą się także na:
- uciążliwy ból we wszystkich etapach cyklu miesiączkowego
- długie i obfite krwawienia podczas miesiączki
- dyskomfort podczas stosunku seksualnego
- plamienia międzymiesiączkowe
- ból podczas wypróżniania
- problemy z zajściem w ciążę
- bóle w podbrzuszu
- częste wzdęcia
- ogólne osłabienie
- biegunki i zaparcia
- torbiele na jajnikach
Jednak objawy endometriozy bywają naprawdę różne. Czasami choroba nie daje zupełnie żadnych symptomów, mimo że w organizmie kobiety rozwija się stan zapalny. Nieleczona endometrioza może prowadzić do trwałej bezpłodności, a także do powstawania cyst i torbieli.
Diagnostyka endometriozy
Nieleczona endometrioza może być przyczyną wielu ciężkich problemów zdrowotnych. Może prowadzić do trwałej niepłodności, silnych dolegliwości bólowych i powstawania różnego rodzaju zrostów. Aby móc skutecznie leczyć endometriozę, niezbędne jest szybkie i precyzyjne postawienie diagnozy. W tym celu należy udać się do lekarza ginekologa, który przeprowadzi rzetelny wywiad medyczny. W Medius Clinic wizyta diagnostyczna podzielona jest na 3 etapy:
- Badanie eksperckie.
- USG dopochwowe.
- USG transektralne (tylko przy wskazaniach).
Jeżeli ginekolog będzie miał wątpliwości co do stadium rozwoju choroby, Pacjentka kierowana jest na dodatkowe badanie – rezonans. Dzięki temu lekarz będzie mógł dobrać odpowiednią metodę leczenia i w krótkim czasie wdrożyć dopasowaną do potrzeb terapię.
Leczenie endometriozy
Ponieważ dokładne przyczyny powstawania endometriozy nie są znane, niemożliwe jest też całkowite jej wyleczenie. W Medicus Clinic dzięki zastosowaniu najnowocześniejszego sprzętu oraz doświadczeniu lekarzy możemy zagwarantować Pacjentkom doskonałą opiekę i maksymalne zmniejszenie dyskomfortu bólowego. W zależności od stopnia zaawansowania choroby stosujemy:
- Leczenie farmakologiczne. Dobrane indywidualnie z uwzględnieniem stopnia dolegliwości bólowych.
- Leczenie operacyjne.
W przypadku zaawansowanego stadium choroby wykonujemy laparoskopię lub (rzadziej laparotomię), która ma na celu:
- przywrócenie zaburzonych stosunków anatomicznych
- zniszczenie ognisk endometriozy
- usunięcie guzów endometriotycznych
- uwolnienie zrostów
O rodzaju leczenie decyduje lekarz prowadzący na podstawie przeprowadzonych badań i wywiadu lekarskiego.
Farmakologiczne leczenie endometriozy
Głównym celem farmakologicznego leczenia endometriozy jest zniwelowanie odczuwania bólu i dyskomfortu związanego z chorobą. Jednak w wielu przypadkach, nawet poprawnie dobrane leki nie są w stanie pomóc pacjentkom.
W związku z tym Medicus Clinic oferuje operacyjne, laparoskopowe leczenie endometriozy, które polega m.in. na:
- usunięciu ognisk choroby oraz wycięciu guzów endometriotycznych,
- poprawie anatomii wewnętrznej, zniekształconej przez endometriozę,
- usunięciu zrostów, które mogą być w pewnym stopniu odpowiedzialne za dolegliwości bólowe.
Dodatkowo kuracja endometriozy wspomagana jest przez odpowiednio skomponowaną i zbilansowaną dietę. Jadłospisy są tworzone przez naszych dietetyków w oparciu o badania i z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb pacjentek.
Operacyjne leczenie endometriozy
Operacyjne leczenie endometriozy wykonywanie głównie za pomocą laparoskopii lub sporadycznie laparotomii (metoda mniej preferowana). Zakres i metody stosowane w czasie operacji ustalane są zawsze przez lekarza indywidualnie, na podstawie dotychczasowe wyniki badań pacjentki. Zespół specjalistów w dziedzinie leczenia endometriozy dostosowuje zakres zabiegu oraz planowane użycie narzędzi chirurgicznych do przypadku operowanej pacjentki.
Rodzaj leczenia dobierany jest na podstawie stopnia zaawansowania endometriozy, zawsze indywidualnie po wnikliwej diagnozie. Biorąc pod uwagę rozległość oraz stopień ciężkości zmian chorobowych możemy wyróżnić cztery stopnie zaawansowania endometriozy. Zgodnie ze skalą Amerykańskiego Towarzystwa Rozrodu wyróżniamy: I stopień – minimalny; II stopień – łagodny; III stopień – umiarkowany; IV stopień – ciężki. Skala punktowa oparta o rozległość, liczbę i głębokość ognisk endometriozy ale i obecność torbieli jajników, jak i zrostów kwalifikuje do danego stopnia zaawansowania choroby.
Leczenie operacyjne endometriozy polega na: przywróceniu zaburzonych stosunków anatomicznych, zniszczeniu ognisk endometriozy, usunięciu guzów endomitotycznych, uwolnieniu zrostów.
Największą przewagą zabiegów laparoskopowych jest możliwość precyzyjnego pozbycia się ognisk endometriozy bez zbędnego marginesu. Jednocześnie zabieg ten jest małoinwazyjny, nie niesie za sobą ryzyka utraty dużej ilości krwi przy możliwie doszczętnym usunięciu ognisk chorobowych oraz pozwala na szybki powrót pacjentki do normalnych aktywności.
W naszej klinice stosujemy najbezpieczniejsze metody leczenia. Operacje laparoskopowe, farmakologię celowaną oraz immunologiczną terapię żywieniową. Dzięki łączeniu różnych metod kuracji jesteśmy w stanie osiągnąć najlepsze, możliwe rezultaty – to dla pacjentek cierpiących na endometriozę oznacza szansę na powrót do zdrowia.
Endometrioza a dieta
Odpowiednio dobrana dieta może łagodzić objawy choroby. Przy endometriozie ważne jest, aby dieta sprzyjała zmniejszeniu wewnętrznego stanu zapalnego, wspomagała eliminację estrogenów z organizmu (estrogen sprzyja wzrostowi endometrium) i działała korzystnie na zmniejszanie bólu. W tym celu warto skupić się na dostarczaniu odpowiednich ilości kwasów tłuszczowych, antyoksydantów oraz błonnika.
Najważniejsze będą kwasy tłuszczowe Omega 3 (obecne w orzechach włoskich, oleju lnianym i tłustych rybach morskich i Omega 6 (szczególnie kwas linolowy, obecny w oleju z ogórecznika i wiesiołka). Powinno unikać się natomiast tłuszczów trans i nasyconych kwasów tłuszczowych, które podtrzymują stan zapalny, obrzęki i ból. W tym celu zalecane jest unikanie utwardzonych olejów roślinnych, słodyczy, mleka i jogurtów pełnotłustych, ciast, makaronów, oleju palmowego i kokosowego oraz margaryn twardych. Warto również zastąpić czerwone mięso rybami i drobiem.
Dieta przy endometriozie powinna być bogata w warzywa i owoce zawierające witaminy C, E, betakaroten, bioflawonoidy i kurkumin. Pomocne będą też zioła, wspomagające leczenie endometriozy w naturalny sposób.
Medicus Clinic – kontakt
Jeśli odczuwasz ból w trakcie menstruacji lub w innych fazach cyklu, masz obfite miesiączki lub podejrzewasz u siebie endometriozę – nie czekaj. Umów się na wizytę w Medius Clinic. Wczesne rozpoznanie choroby daje szansę na skuteczne leczenie.