Endometrioza – tajemnicza choroba wielu kobiet

Endometrioza – tajemnicza choroba wielu kobiet

Endometrioza to schorzenie, które lekarze badają od niemal 200 lat, jednak mimo to, w dalszym ciągu dokładne przyczyny jej powstawania nie są znane. Jak wygląda i objawia się ta choroba? U osób cierpiących na endometriozę endometrium czyli błona śluzowa macicy znajduje się w innym miejscu niż powinna. Najczęściej ginekolodzy lokalizują ja gdzieś w obrębie jajników, jednak medycyna zna przypadki gdzie błona śluzowana została znaleziona w pęcherzyku żółciowym, jelicie grubym, a nawet mózgu. Niejednokrotnie wiąże się to z ogromnym bólem występującym zarówno w trakcie menstruacji, jak i w innych fazach cyklu.

Endometrioza – skąd się bierze choroba?

Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Specjaliści i naukowcy nieustannie prowadzą badania nad czynnikami prowadzącymi do rozwoju schorzenia i starają się zrozumieć przyczyny powstawania problemu. Wiadomo na pewno, że tkanka endometrialna posiada zdolność zagnieżdżania się np. w okolicach miednicy. To prowadzi m.in. do tworzenia się endometrialnych guzów jajników. Jednak dlaczego zdarza się, że lekarze znajdują endometrium np. w mózgu lub płucach? Dr n. med. Mikołaj Karmowski z kliniki Medicus mówi, że do końca nie wiadomo dlaczego tak się dzieje. „Istnieje teoria transplantacji i implantacji – miesiączkowanie wsteczne. U każdej kobiety, która menstruuje, trochę krwi przedostaje się do jamy macicy. I nic się nie dzieje. Jednak u niektórych kobiet drobne fragmenty endometrium ulegają wszczepieniu w innych miejscach i zaczynają tam podlegać cyklom takim jak endometrium w jamie macicy.” A to przyczynia się do powstawania wielu problemów, w tym do wcześniej wspomnianych guzów endometrialnych.

Jak zdiagnozować endometriozę?

Nieleczona endometrioza może być przyczyną wielu ciężkich problemów zdrowotnych. Może prowadzić do trwałej niepłodności, silnych dolegliwości bólowych i powstawania różnego rodzaju zrostów. Aby móc skutecznie leczyć endometriozę, niezbędne jest szybkie i precyzyjne postawienie diagnozy. W tym celu należy udać się do lekarza -ginekologa, który przeprowadzi rzetelny wywiad medyczny. W Medius Clinic wizyta diagnostyczna podzielona jest na 3 etapy:

  1. Badanie eksperckie.
  2. USG dopochwowe.
  3. USG transektralne (tylko przy wskazaniach).

Jeżeli ginekolog będzie miał wątpliwości co do stadium rozwoju choroby, Pacjentka kierowana jest na dodatkowe badanie – rezonans. Dzięki temu lekarz będzie mógł dobrać odpowiednią metodę leczenia i w krótkim czasie wdrożyć dopasowaną do potrzeb terapię.

Medicus Clinic – leczenie endometriozy

Ponieważ dokładne przyczyny powstawania endometriozy nie są znane, niemożliwe jest tez jej 100% wyleczenie. W Medicus Clinic dzięki zastosowaniu najnowocześniejszego sprzętu oraz doświadczeniu lekarzy możemy zagwarantować Pacjentkom doskonałą opiekę i maksymalne zmniejszenie dyskomfortu bólowego. W zależności od stopnia zaawansowania choroby stosujemy:

W przypadku zaawansowanego stadium chorobywykonujemy laparoskopię lub (rzadziej laparotomię), która ma na celu:

O rodzaju leczenie decyduje lekarz prowadzący na podstawie przeprowadzonych badań i wywiadu lekarskiego.

Medicus Clinic – kontakt

Jeśli odczuwasz ból w trakcie menstruacji lub w innych fazach cyklu, masz obfite miesiączki lub podejrzewasz u siebie endometriozę – nie czekaj. Umów się na wizytę w Medius Clinic. Wczesne rozpoznanie choroby daje szansę na skuteczne leczenie.