Leczenie otyłości u kobiet i mężczyzn. Czy płeć ma znaczenie?

Otyłość to poważna choroba, która dotyka kobiety i mężczyzn w różnym wieku. Bez względu na płeć, nadprogramowe kilogramy mogą prowadzić do wielu innych poważnych schorzeń. W kwietniu tego roku odbyła się inauguracja ogólnopolskiej kampanii społeczno- edukacyjnej „Otyłość kontra zdrowie”, zainicjowanej przez Polskie Towarzystwo Kardiodiabetologiczne. Według badań przedstawionych przez specjalistów za 6 lat (2025 r.) około 30% mężczyzn i 26% kobiet będzie w Polsce borykać się z problemem otyłości.

Dowiedz się jaki wpływ na skuteczne leczenie otyłości ma płeć oraz dlaczego mężczyźni częściej cierpią z powodu nadwagi.

Redukcja tkanki tłuszczowej u kobiet i mężczyzn

Ze względu, między innymi na biologiczne uwarunkowania dieta i aktywność fizyczna dają szybsze i bardziej wymierne efekty u mężczyzn. Panowie posiadają ogólnie mniejszą ilość tkanki tłuszczowej, a większą mięśniowej. Dzięki temu ich metabolizm jest szybszy niż u kobiet, a co za tym idzie łatwiej im zrzucić zbędne kilogramy. Jednak redukcja tłuszczu to nie tylko sport i odpowiednie żywienie, warto także wspomnieć tutaj o aspekcie psychologicznym. Różnice w podejściu do odchudzania między kobietą, a mężczyzną są ogromne.

Leczenie otyłości u kobiet

Kobiety charakteryzuje najczęściej emocjonalne podejście do jedzenia. Zdarza im się zajadać stres albo świętować jakiś sukces spożywając produkty o dużej zawartości tłuszczu (fast food) lub węglowodanów. Dodatkowo Panie są bardziej skupione na swoim wyglądzie zewnętrznym niż Panowie.

Leczenie otyłości u mężczyzn

Mężczyźni zaczynają się odchudzać najczęściej dopiero w momencie, gdy trafiają do gabinetu lekarskiego z dolegliwościami spowodowanym nadmierną ilością tkanki tłuszczowej w organizmie. Późne reagowanie i długotrwałe ignorowanie problemu jest jednym z powodów, dla których to mężczyźni są częściej otyli niż kobiety. Warto też wiedzieć, że Panowie zazwyczaj podchodzą do odchudzania zadaniowo – dlatego osiągają w tym samym czasie lepsze rezultaty. Częściej też zamiast na katorżnicze diety stawiają na większą aktywność fizyczną.

Otyłość u kobiet i otyłość u mężczyzn- jakie są rodzaje otłuszczenia organizmu?

Możemy wyróżnić kilka rodzajów otyłości. Pierwszy, ogólny podział bazuje na przyczynach powstawania schorzenia i możemy mieć do czynienia z:

Kolejny podział związany jest z miejscem występowania tkanki tłuszczowej. Na tej podstawie możemy sklasyfikować:

Otyłość brzuszna u kobiet

Na otyłość brzuszną najbardziej narażone są kobiety po 40. roku życia. Wpływ na nią mają zmiany hormonalne w organizmie, a także źle zbilansowana dieta i brak aktywności fizycznej. Otyłość brzuszną stwierdza się w momencie, gdy obwód pasa Pacjentki przekracza 88 cm.

Otyłość brzuszna u mężczyzn – przyczyny

Mężczyźni mają większą skłonność do nadwagi. Tłuszcz u Panów najczęściej kumuluje się w okolicy brzucha. Za otyłość brzuszną u mężczyzn odpowiedzialne są hormony – zwiększona produkcja kortyzolu, zbyt mała ilość testosteronu, a także złe odżywianie. O otyłości brzusznej możemy mówić, gdy obwód pasa przekracza 94 cm.

Bariatria, czyli co zrobić gdy dieta i aktywność fizyczna to za mało

Leczenie otyłości nie jest proste. Proces jakim jest chudnięcie wymaga zaangażowania, cierpliwości i ogromnych pokładów samozaparcia. Jeżeli nieinwazyjne metody walki z chorobą nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, warto udać się na konsultację do chirurga bariatry. Operacja bariatryczna, czyli chirurgiczne leczenie otyłości jest niezwykle skuteczne, a dzięki doświadczeniu lekarzy i wykorzystaniu najnowszej generacji sprzętu w Medicus Clinic, operacje są przeprowadzane w sposób bezpieczny. Dodatkowo dzięki metodom laparoskopowym proces rekonwalescencji jest stosunkowo krótki, a Pacjenci już po kilku tygodniach od operacji mogą normalnie funkcjonować.

Ośrodek Leczenia Otyłości Medicus Clinic

W Medicus Clinic stosowane są 3 operacyjne metody walki z otyłością u kobiet i mężczyzn. Są to:

Lekarz prowadzący w oparciu o szczegółowy wywiad z Pacjentem oraz aktualne wyniki badań dobiera najlepszy i najskuteczniejszy sposób walki z chorobą. Wrocławskie Centrum Leczenie Otyłości wspiera swoich Pacjentów „w drodze po zdrowie”. Dotyczy to nie tylko kwestii zrzucenia kilogramów, ale także wszystkich powiązanych z otyłością schorzeń (cukrzyca, nadciśnienie itp.). Liczne badania udowadniają, że chirurgiczne leczenie osób otyłych znacząco wpływa zarówno na jakość, jak i długość ich życia.