Na czym polega laparoskopia ginekologiczna – poznaj zastosowanie laparoskopu
Laparoskopia to małoinwazyjna metoda zabiegowo-diagnostyczna, której początki powstania datuje się na pierwszą połowę XIX wieku. Nieustanny rozwój technologii sprawił, że dziś jest to najchętniej wykorzystywana procedura medyczna na całym świecie. Laparoskopia ginekologiczna umożliwia przeprowadzenie wielu skomplikowanych zabiegów bez dużego obciążenia dla ludzkiego organizmu.
Czym jest laparoskop?
Laparoskop ginekologiczny to nic innego jak sztywny wziernik, służący do diagnostyki oraz wykonywania zabiegów wewnątrz jamy brzusznej Pacjentki. Na końcu urządzenia znajduje się specjalistyczny system soczewek, które powiększają widoczny obraz i przekazują go do okularu laryngoskopu. Ten z kolei najczęściej połączony jest z niewielką kamerą, która umożliwia, w trakcie operacji, podgląd obrazu na dużym ekranie. Dodatkowo laparoskopy medyczne wyposażone są zazwyczaj we własne źródło światła, dzięki któremu chirurg jest w stanie dokładnie ocenić zmiany w jamie brzusznej i przeprowadzić zabieg w bezpieczny sposób.
Laparoskopia ginekologiczna – zalety
Ten rodzaj techniki zabiegowej charakteryzuje się małą inwazyjnością i dużą precyzją. Lekarz wykonuje niewielkie nacięcie w dolnych partiach brzucha i wprowadza przez nie laparoskop. Dzięki temu może dokładnie obejrzeć powłoki jamy brzusznej, a kamera, w którą wyposażone jest urządzenie, pozwala mu na obserwowanie zabiegu w dużym przybliżeniu. Ta metoda sprawia, że okres rekonwalescencji Pacjentki jest znacznie krótszy, niż w przypadku tradycyjnych technik operacyjnych, a także redukuje dolegliwości bólowe. Warto również wspomnieć o efekcie estetycznym. Blizny po laparoskopii ginekologicznej są znacznie mniejsze, co przekłada się na dobry wygląd oraz samopoczucie Pacjentki.
Jak przygotować się do zabiegu laparoskopii ginekologicznej?
W zależności od wskazań zabiegowych, ginekolog prowadzący odpowiednio przygotowuje Pacjentkę do operacji. Zazwyczaj zaleca się wykonanie podstawowych badań takich jak:
- morfologia krwi,
- wskaźnik krzepnięcia krwi,
- próby wątrobowe,
- EKG.
Inne, dokładniejsze zalecenia, w zależności od rodzaju dolegliwości i rozległości problemu, ustalane są indywidualnie w oparciu o stan zdrowia Pacjentki.
Klinika ginekologiczna Medicus Clinic
Odpowiednie postawienie diagnozy, a także przygotowanie Pacjentki do leczenia są niezwykle ważnymi elementami skutecznej kuracji. W tym okresie istotne jest wsparcie dobrego specjalisty, jakim jest sprawdzony ginekolog. Wrocław to siedziba Medicus Clinic – naszego nowoczesnego, wielospecjalistycznego centrum medycznego. Powstała przy nim klinika ginekologiczna zajmuje się między innymi leczeniem endometriozy, jej powikłań oraz innych schorzeń natury ginekologicznej. Nasze Pacjentki zostają objęte najlepszą możliwą opieką, a najnowszej generacji sprzęt medyczny oraz doświadczenie lekarzy, pozwala na przeprowadzanie nawet skomplikowanych operacji w komfortowych i bezpiecznych warunkach.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą zabiegową kliniki ginekologicznej Medicus Clinic.