Psychologiczne aspekty otyłości

Otyłość została zakwalifikowana jako choroba już w latach 50. ubiegłego wieku. Nadmierna masa ciała jest przyczyną wielu chorób towarzyszących, takich jak cukrzyca, nadciśnienie, problemy ze stawami czy bezdech senny. Dodatkowo liczne badania pokazują także związek pomiędzy występowaniem otyłości, a kilkoma typami nowotworów. Dzisiaj o skutkach metabolicznych tej choroby wiemy bardzo dużo, jednak psychologiczne aspekty otyłości są poruszane nad wyraz rzadko – nawet w literaturze fachowej.

Czym jest kalkulator BMI?

Najprostszym sposobem, aby sprawdzić czy cierpimy z powodu nadwagi czy otyłości jest kalkulator BMI. Body Mass Index, czyli inaczej mówiąc indeks masy ciała. To proste narzędzie, które umożliwia samodzielne sprawdzenie, czy nasza waga jest prawidłowa. BMI oblicza się dzieląc masę ciała wyrażoną w kilogramach przez wzrost (w metrach) podniesiony do kwadratu. Wyniki należy interpretować wg klucza:

Poradnia leczenia otyłości – Medicus Clinic we Wrocławiu

Leczenie otyłości jest procesem czasochłonnym i wymagającym ogromnego zaangażowania zarówno ze strony Pacjentów jak i lekarzy. Na ten moment najskuteczniejszym sposobem na leczenie otyłości są zabiegi chirurgiczne z zakresu bariatrii. W klinice Medicus stosujemy 3 rodzaje operacji i są to:

Otyłość i jej psychologiczne konsekwencje

Chociaż liczne badania jak do tej pory nie udowodniły, że osoby otyłe częściej chorują na depresję spowodowaną brakiem akceptacji własnego ciała. Należy zauważyć, że bardzo często cierpią oni z powodu niskiej samooceny. To osoby, które zmagają się z zaburzeniami odżywiania, i próbują wielu skrajnych metod, aby pozbyć się problemu. Otyłość bowiem jest dla nich stanem niekomfortowym, z którego nie odczuwają zadowolenia. Do tego dochodzą negatywne stereotypy, które dotykają osoby otyłe. Niektóre grupy społeczne uważają, że ludzie z nadmierną masą ciała są leniwi, niezdyscyplinowani i mało ambitni.

Otyłość olbrzymia niesie za sobą dużo negatywnych konsekwencji odczuwanych w codziennym życiu. Wiąże się z gorszą jego jakością i wieloma ograniczeniami fizycznym (np. wejście po stromych schodach) i psychicznymi (problemy z redukcją wagi, presja otoczenia). Brak danych świadczących o częstszym występowaniu problemów psychicznych u osób z nadwagą mogą być spowodowane nieodpowiednio określonym kryterium diagnostycznym. Osoby po zabiegach bariatrycznych, lub którym udało się zredukować masę ciała, często podkreślają, że znacząco podniósł się ich komfort życia, poczucie własnej wartości, a co za tym idzie, posiadają ogólne lepsze samopoczucie.

Nie mniej jednak w okresie pooperacyjnym warto skorzystać z opieki doświadczonego psychologa oraz psychodietetyka. Dzięki pomocy specjalistów, Pacjentowi łatwiej będzie wytrwać w swoim postanowieniu oraz przezwyciężyć wszystkie kryzysy.