Usuwanie przebarwień na skórze – opis zabiegów dermatologicznych

Przebarwienia na skórze są najczęściej skutkiem działania promieni ultrafioletowych, zaburzających funkcjonowanie melanocytów, czyli komórek pigmentacyjnych skóry. Pod wpływem promieniowania komórki te zaczynają wytwarzać za dużo melaniny, która w efekcie kumuluje się w naskórku lub skórze właściwej, powodując powstawanie ciemnych plamek. Przebarwienia zazwyczaj pojawiają się na twarzy, dekolcie oraz dłoniach – miejscach, które najbardziej eksponowane są na światło słoneczne. Innym powodem powstawania przebarwień mogą być choroby autoimmunologiczne, stosowanie preparatów, kosmetyków, leków i suplementów fotouczulających czy zmiany hormonalne, na przykład ciąża. Zmiany w różnych odcieniach brązu mają tendencję do kumulowania się w okolicy brody, ust, policzków oraz czoła. Można zapobiec powstawaniu przebarwień na skórze – w profilaktyce najważniejsze jest stosowanie kremów z filtrami przeciwsłonecznymi minimum SPF 30, a najlepiej SPF 50+. Zabezpieczają one wystawioną na słońce skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania. Ważne jest aby nakładać odpowiednią ilość preparatu i stosować go codziennie – również jesienią i zimą oraz w pochmurniejsze dni, nie pomijając szyi i dłoni. Konieczne może być też replikowanie kremu w ciągu dnia, jeżeli ekspozycja na słońce jest długotrwała.

Rodzaje przebarwień

Najczęściej występujące przebarwienia to piegi – uwarunkowane genetycznie, ale również powiązane z ekspozycją słoneczną. Pojawiające się zmiany pigmentacyjne mogą być płytkie lub głębokie i natężone i obejmują melasmę, hiperpigmentację, plamy soczewicowate, przebarwienia pozapalne, starcze, chemiczne oraz ostudę.

Melasma i ostuda to efekt działana hormonów, genów i słońca. Przebarwienia pozapalne to reakcja skóry na uszkodzenie mechaniczne lub z powodu trądziku i występują wyłącznie w miejscu urazu. Przebarwienia chemiczne natomiast są związane z nieprawidłowym stosowaniem kosmetyków.

Usuwanie przebarwień

Przebarwienia to bardzo często występujący i uciążliwy problem dermatologiczny i kosmetyczny. Na szczęście współczesne, innowacyjne metody usuwania przebarwień wychodzą naprzeciw temu zjawisku, proponując wachlarz kosmetyków i zabiegów zdolnych uporać się ze zmianami pigmentacyjnymi skóry.

Do najpopularniejszych kuracji należą peelingi medyczne (chemiczne) takie jak Cosmelan, Retix C czy peelingi oparte na kwasach. Peelingi medyczne silnie złuszczają skórę razem z przebarwieniami, odsłaniając świeżą warstwę naskórka pozbawioną niedoskonałości. Mogą one jednak silnie podrażniać, a schodzenie skóry utrzymywać się nawet do dwóch tygodni, w ciągu których trzeba ją intensywnie nawilżać oraz chronić przed ekspozycją na słońce. W przypadku mocniejszych przebarwień może się zdarzyć, że zabieg trzeba powtórzyć.

Bardzo skuteczną metodą usuwania przebarwień jest kuracja laserowa. Pozwala ona na rozjaśnienie skóry, jednocześnie pobudzając odnowę kolagenu. Zabieg jest szybki oraz bezbolesny dzięki wyposażeniu głowicy w systemy chłodzące niwelujące dyskomfort, nie wymaga długiej rekonwalescencji oraz daje trwałe efekty. Wiązka światła laserowego niszczy komórki w których jest nadmiar melaniny. Po zabiegu przebarwienia chwilowo ciemnieją, a następnie złuszczają się. Kuracja laserem ma dużo dodatkowych zalet: redukuje zmarszczki, ujędrnia i odmładza skórę. Pozwala również na jednoczesne leczenie kilku problemów, na przykład trądziku oraz rumienia. Zabieg laserem nie wymaga znieczulenia.

Wyjątkową skutecznością odznaczają się również mezoterapia igłowa oraz zabiegi z użyciem Dermapenu, do których dobiera się serum odpowiadające aktualnym potrzebom skóry.

Kosmetolog lub dermatolog może też zalecić kurację domową – skuteczne są produkty z kwasem azelainowy oraz witaminą C. Stosowanie takich kosmetyków jest również zalecane profilaktycznie jeżeli ma się skłonność do zmian barwnikowych oraz po zabiegach profesjonalnych aby podtrzymać uzyskany w gabinecie efekt i zapobiec powstawaniu kolejnych przebarwień.