Implanty Baha zakotwiczone w kości

Człowiek posiada naturalną zdolność przenoszenia dźwięków drogą kostną, co zostało wykorzystane w technologii implantów Baha zakotwiczonych w kości.

Mechanizm implantu Baha zakotwiczonego w kości skonstruowano w taki sposób, aby omijał uszkodzone struktury wewnątrz ucha i przesyłał dźwięki bezpośrednio poprzez kości czaszki. Wiodąca technologia implantów oraz linia zaawansowanych procesów dźwięku zapewnia lepszą zdolność słyszenia i pozwala na porozumiewanie się.

Stosowane od lat

Implanty Baha są stosowane z powodzeniem na całym świecie już od ponad 40 lat. Pierwszą operację wszczepu przeprowadzono w Szwecji w 1977 roku. Obecnie na świecie korzysta z nich ponad 130 tys. pacjentów.

Rozwiązanie doskonale akceptowane przez organizm

W 2012 roku nastąpił prawdziwy przełom w rozwoju technologii implantów Baha. Pojawił się najnowszy implant BIA400, który jest pierwszym dostępnym rozwiązaniem pokrytym hydroksyapatytem, czyli nieorganicznym związkiem będącym naturalnym składnikiem kości i zębów. Taka konstrukcja gwarantuje, że implant Baha w kontakcie z tkanką miękką pozwala uzyskać bardzo dobre efekty estetyczne i higieniczne. Z kolei kształt, struktura oraz powłoka tytanowego implantu TiOblast pozwalają uzyskać jego bardzo wysoką stabilność oraz niezawodność, co potwierdzają wyniki wieloletnich badań. 

Od momentu wprowadzenia najnowszego implantu, zabieg wszczepienia jest krótszy, prostszy, co wpływa także na szybszą regenerację organizmu. Pacjent może więc podłączyć procesor dźwięku wcześniej niż w przypadku poprzedniego modelu, a dzięki temu szybciej powrócić do świata dźwięków. 

Kto może skorzystać z przewodnictwa dźwięków drogą kostną?

Implanty słuchowe wykorzystują różne możliwości, które daje nam organizm, by zniwelować problemy ze słuchem lub całkiem się ich pozbyć. System Baha doskonale sprawdza się u osób z niedosłuchem odbiorczym i mieszanym, u których aparaty na przewodnictwo powietrzne nie spełniają swojej funkcji lub którzy z jakichś przyczyn nie mogą ich nosić. To także doskonałe rozwiązanie m.in. dla pacjentów, którzy utracili całkowicie zdolność słyszenia w jednym uchu, podczas gdy drugie funkcjonuje prawidłowo.

W jakich przypadkach warto zastosować implant Baha?

Implant na przewodnictwo kostne powoduje, że dźwięki z otoczenia przesyłane są bezpośrednio do ucha wewnętrznego poprzez kości czaszki. Oznacza to, że omijają wszelkie przeszkody w uchu środkowym i zewnętrznym, które mogłyby je zatrzymać lub zdeformować. Pacjent słyszy dźwięk, wykorzystując własny narząd słuchu – ucho wewnętrzne.

Jednostronna głuchota odbiorcza

Choroba ta może być spowodowana np. przez nowotwór w nerwie słuchowym, uszkodzenie lub wrodzoną wadę tego nerwu. Jej efektem jest brak zdolności słyszenia w jednym uchu. System Baha pozwala pacjentowi normalnie słyszeć, wykorzystując w pełni słyszące ucho. Za pomocą implantu dźwięki z niesłyszącego ucha przekazywane są poprzez przewodnictwo kostne do ucha słyszącego.

Uszkodzenie ucha środkowego i wewnętrznego

Czasem zdarza się, że nie tylko w uchu środkowym, lecz także w wewnętrznym dochodzi do zaburzeń, które mogą powodować ubytek słuchu. Zastosowanie systemu Baha może w prosty sposób rozwiązać ten problem, ponieważ implant potrafi wzmocnić przekazywane dźwięki do tego stopnia, że będą one odbierane nawet przez uszkodzone ucho wewnętrzne.

Baha SOFTBAND – dla prawidłowego rozwoju dzieci

Zdolność słyszenia jest niezwykle istotną kwestią już w pierwszych tygodniach życia dziecka. To od niej zależy prawidłowe wykształcenie się mowy, a więc i pełny rozwój społeczno-emocjonalny malucha. U dzieci z wrodzonymi wadami rozwojowymi ucha zewnętrznego lub środkowego bardzo często prawidłowo funkcjonuje ucho wewnętrzne. System Baha pozwala wykorzystać te możliwości, przywracając dziecku zdolność słyszenia dźwięków poprzez drogę kostną.

Wszczepienie implantu Baha wymaga odpowiedniej grubości i twardości kości czaszki. Niestety, u dzieci jest ona znacznie cieńsza i delikatniejsza niż u dorosłych, co zazwyczaj uniemożliwia przeprowadzenie implantacji wcześniej niż w wieku 4-5 lat. Specjalnie dla najmłodszych stworzono więc Baha Softband.

Baha Softband to elastyczna opaska wyposażona w specjalny plastikowy dysk, do którego podłącza się procesor dźwięku. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi dysku z główką dziecka, dźwięki z procesora przenoszone są na kości czaszki, przez które następnie docierają do ślimaka znajdującego się w uchu wewnętrznym.

Opaska została zaprojektowana specjalnie z myślą o komforcie najmłodszych użytkowników. Posiada możliwość regulacji i odpowiedniego dopasowania do obwodu główki. Można ją także dowolnie przesuwać wokół główki, zmieniając położenie dysku – pozwala to uniknąć zbyt dużego ucisku w jednym miejscu i ewentualnych podrażnień skóry. Do opaski Softband podłącza się zauszne procesory dźwięku stosowane w systemach Baha.

Koszty związane z leczeniem głuchoty i głębokich niedosłuchów są bardzo wysokie. Na szczęście w Polsce są one w 100% refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

W przypadku implantów zakotwiczonych w kości Baha, jak i implantów ślimakowych, każda osoba ubezpieczona, bez względu na wiek, , nie płaci za implant oraz nie ponosi żadnych kosztów związanych z operacją. Finansowane jest zarówno przygotowanie pacjenta do zabiegu, jak i późniejsza rehabilitacja. Po stronie użytkownika implantu są koszty związane z codziennym użytkowaniem procesora mowy – takie jak np. zakup baterii czy dodatkowych akcesoriów.

Refundowana wymiana

Każdy, kto używa procesora dźwięku w implancie słuchowym, ma szansę na wymianę urządzenia na nowe, jeśli jego urządzenie jest po okresie gwarancji, brak jest przydatności urządzenia do dalszego użytkowania, a uszkodzenia nie powstały z winy użytkownika. Wymiana ta w całości finansowana jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Wymiana procesora

 

Zobacz jak działa implant zakotwiczony w kości Baha: