Choroby narządów jamy brzusznej
Nieswoistym objawem wielu chorób, nie tylko układu pokarmowego, jest ból brzucha, który może być ostry, przewlekły lub odniesiony. Ten ostatni dotyczy bólów w miejscu oddalonym od źródła, np. w chorobach dróg żółciowych może pojawić się ból w okolicy pleców i łopatki.
Ostry ból brzucha zwykle pojawia się nagle i ma znaczne nasilenie. Czasem utrzymuje się kilka dni stale się nasilając. Zwykle odczuwa się go w okolicy zmienionego chorobowo miejsca. Ostry ból brzucha zwykle nasila się podczas ruchu, kaszlu czy zmiany pozycji ciała. Bardzo często to objaw chorób o gwałtownym przebiegu stanowiących niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia. Gdy wystąpi ostry ból brzucha (lub czegokolwiek innego), konieczny jest szybki kontakt z lekarzem – czasem potrzebne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego.
Innym typem bólów brzucha jest przewlekły ból brzucha, który potrafi utrzymywać się nawet miesiącami lub latami, jeżeli przyczyna nie zostanie zdiagnozowana i wyleczona. Bóle przewlekłe są tępe i bardzo ciężkie do zlokalizowania. Mogą mieć etapy narastania i ustępowania (np. bóle kolkowe). Często współtowarzyszą im inne objawy: wymioty, nudności, pocenie się, dyskomfort.
Ból brzucha w zależności od tego, czy jest ostry czy przewlekły, będzie wskazywać na innego rodzaju choroby. Jednak niezależnie od rodzaju konieczne będzie skonsultowanie się z lekarzem i wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych.
wstecz Umów się na wizytę