Niepłodność

Niepłodność jest stanem, w którym para, pomimo rocznego, regularnego współżycia bez stosowania środków antykoncepcyjnych, nie może zajść w ciążę. Po tak długim okresie oczekiwań, należy zgłosić się do lekarza, który zajmuje się takimi problemami i zleci wykonanie odpowiednich badań, które umożliwią ustalenie przyczyn naszych problemów. Zazwyczaj etap diagnozowania przyczyn niepłodności jest bardzo czasochłonny.

Jak częsty jest problem niepłodności u par?

Okazuje się, że coraz częstszy. Według szacunków, w Polsce problem niepłodności dotyka już 15-20% par. Główną przyczyną tak częstego stwierdzania niepłodności u par jest bardzo długie odkładanie decyzji o chęci posiadania potomstwa. Wiele osób niestety ignoruje fakt, że najlepszym czasem na zajście w ciążę jest wiek między 20. a 25. rokiem życia. Obecnie w naszym kraju średnia wieku kobiet, które rodzą pierwsze dziecko wynosi 26 lat. Będzie się ona jednak coraz bardziej podnosić. Zwłaszcza w miastach duża część par decyduje się na rodzicielstwo dopiero po trzydziestce.
Bardzo duży wpływ na powstawanie problemów z zajściem w ciąże mają także inne czynniki. Nie bez znaczenia dla powstawania tego typu problemów pozostaje np. styl życia: stres i ciągłe zabieganie, nałogi, sterydy, konserwanty, antybiotyki oraz hormony.

wstecz Umów się na wizytę