Adenotomia – usunięcie migdałka gardłowego

Zabieg operacyjny zwany adenotomią polega na ścięciu masy przerośniętego migdałka. Zaleca się wykonywanie zabiegu w znieczuleniu ogólnym, co zapewnia bezpieczeństwo dziecku, eliminuje jego stres oraz zapewnia precyzyjność zabiegu. Przy istniejących przeciwwskazaniach do narkozy, możliwe jest również zastosowanie znieczulenia miejscowego.

Migdałek gardłowy (zwany trzecim migdałkiem) usytuowany jest w części nosowej gardła. Migdałek gardłowy nie jest widoczny w badaniu przez usta, znajduje się z tyłu nosa i widoczny jest przez nos lub w badaniu lusterkiem.

Nowoczesną metodą oceny przerostu migdałka jest metoda endoskopowa przy użyciu fiberoskopu, czyli giętkiego, cienkiego przewodu zawierającego światłowód i zakończonego kamerą, który wprowadza się przez nos lub przez jamę ustną, a obraz w powiększeniu widoczny jest na ekranie monitora. Stosuje się także bezpośrednią metodę palpacyjną lub zdjęcie rentgenowskie.
Migdałki gardłowe u dzieci powiększają się często przy okazji infekcji zarówno bakteryjnych, jak i wirusowych. Nie zawsze wymagają leczenia.

Jakie objawy powinny budzić niepokój?

Postępowanie pooperacyjne

Ze względów bezpieczeństwa zalecany jest zwykle krótki, kilkugodzinny pobyt w oddziale szpitalnym ze względu na możliwość wystąpienia wymiotów oraz krwawienia. Bezpośrednio po operacji nie można pić ani jeść. Przez kolejne 5-7 dni niewskazany jest wysiłek fizyczny oraz spożywanie gorących i drażniących pokarmów. Zaleca się wypoczynek i ograniczenie kontaktów z innymi osobami celem zmniejszenia ryzyka infekcji.

Czy migdałek gardłowy odrasta?

Operacja migdałka gardłowego nie jest zabiegiem doszczętnym i polega na usunięciu przerostu tkanki migdałkowej upośledzającej drożność nosa oraz funkcje trąbek słuchowych. Na skutek powtarzających się infekcji górnych dróg oddechowych pozostawiona w obrębie nosogardła niewielka ilość tkanki adenoidalnej może przerosnąć i wymagać kolejnego zabiegu.


Umów się na wizytę