Blizny

Blizny mogą być nieestetycznym elementem naszego ciała. W dużej mierze od nas samych zależy, jak je postrzegamy. Bardzo często jednak wpływają one na naszą samoocenę. Blizny są zmianami zbudowanymi z tkanki łącznej i powstają one w wyniku urazu. Tkanka łączna, z której składa się blizna, zastępuje uszkodzoną tkankę. Jest to naturalny proces gojenia, którego długość zależy od rodzaju uszkodzenia, sposobu pielęgnacji skóry po wypadku, a także indywidualnych właściwości skóry. Stąd, proces ten może trwać równie dobrze kilka tygodni a nawet 2 lata.

Przyczyny i objawy nieestetycznego problemu

Najczęstszą przyczyną powstawania blizn są urazy. Mogą jednak one również być wynikiem stanów zapalnych skóry. Jeśli przez wiele lat męczyliśmy się z uporczywym problemem, jakim jest trądzik to z całą pewnością nasza twarz może być przyozdobiona bliznami potrądzikowymi. Możemy również mieć blizny pooparzeniowe, które są najtrudniejsze w odbudowie prawidłowego wyglądu skóry. Równie częstą przyczyną są nieprawidłowo wykonane szwy po operacji i infekcje, które następują po danym zabiegu. Część blizn znika samoistnie, są one jednak niezwykle łagodne odmiany. Szczególnie trudne do usunięcia mogą być blizny, które są zgrubiałe i zajmują duży obszar. Mogą one powodować wiele objawów, jak np. swędzenie lub przykurcze. Dlatego jest to problem nie tylko estetyczny, ale również wpływający na nasz komfort każdego dnia, zwłaszcza jeśli blizna jest wielkich rozmiarów i znajduje się w widocznym miejscu. Wg specjalistów istnieje kilkanaście rodzajów blizn i każda z nich przed podjęciem leczenia musi być indywidualnie skonsultowana.

Usuwanie blizn i nie tylko, czyli sposoby na piękną skórę

Wraz z rozwojem technologii, rośnie również zaawansowanie metod stosowanych w chirurgii estetycznej. Dzięki temu, poddając się zabiegowi, możemy zredukować bliny na tyle, że stają się one niewidoczne lub ledwo dostrzegalne. Niegdyś popularne metody chemiczne i chirurgiczne zostały zastąpione bezbolesnym laserem. Laserowa redukcja blizn, który można stosować już po kilku miesiącach od uszkodzenia skóry. Miejsce poddane działaniu lasera, musi jednak być całkowicie wygojone przed zabiegiem. W zależności od rodzaju blizny i jej głębokości, lekarz, który będzie prowadził nasze leczenie, ustala częstotliwość i ilość zabiegów do otrzymania maksymalnych efektów przywracania skórze naturalnego wyglądu.
W przypadku mniejszych blizn, dobre efekty można uzyskać dzięki farmakologicznemu leczeniu. Pod czujnym okiem lekarza, można stosować preparaty na blizny. Najczęściej przybierają one formę żelu, kremu, bądź peelingu głęboko wnikającego w skórę. Długość kuracji może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy, w zależności od rodzaju blizny. Dużą skutecznością cieszą się preparaty powstałe na bazie silikonu. Zasychają one na bliźnie i stosowane są razem z opaskami uciskowymi. Tego typu preparaty nie sprawdzą się jednak w bliznach potrądzikowych. W ich przypadku najlepiej jest sięgnąć po środki działające przeciwbakteryjnie i wybielająco.


Umów się na wizytę