Leczenie łuszczycy

Łuszczyca jest to przewlekła, autoimmunologiczna, nawrotowa choroba zapalno-rozrostowa, charakteryzująca się występowaniem ognisk rumieniowo-złuszczających. Nie są do końca znane przyczyny powstawania choroby, mogą mieć na to wpływ czynniki genetyczne, immunologiczne (np. zakażenia bakteryjne, wirusowe, grzybicze które mogą stymulować chorobę) oraz różnorodne czynniki środowiskowe, (np. ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe, picie alkoholu, mechaniczne uszkodzenie skóry, leki), natomiast znane są czynniki powodujące wysiew zmian lub nasilające przebieg schorzenia (np. wszelkie urazy mechaniczne, choroby infekcyjne, nadwaga, stres psychiczny, zapalne choroby skóry).

Wyróżniamy 4 podstawowe odmiany łuszczycy:

Łuszczyca jest chorobą nie zakaźną, więc nie można się nią zarazić od innej osoby przez kontakt z nią. Podstawą walki z chorobą jest leczenie objawowenp., sterydami oraz kortykosteroidami, lekami keratolitycznymi z kwasem salicylowym i siarką, natomiast w przypadku leczenia rozległych zmian stosuje się różnego typu terapię świetlną bądź doustne retinoidy. O leczeniu zawsze decyduje dermatolog.

W przypadku łuszczycy jak i AZS bardzo ważna jest codzienna pielęgnacja skóry preparatami o działaniu złuszczającym, nawilżającym, natłuszczającym i łagodzącym podrażnienia, które również są dobierane przez dermatologa w planie leczenia Medicus Clinic.

Przy łuszczycy warto pamiętać, że po okresie zaleczenia (remisji) może nawracać np. pod wpływem stresu, palenia papierosów, picia alkoholu lub bodźców mechanicznych czy leków.

Problemy z łuszczycą dotykają około 1-2% społeczeństwa i często współtowarzyszą tej chorobie dodatkowe zaburzenia chociażby obniżoną samoocenę lub nawet depresję – prowadząc do niekiedy utraty stosunków w życiu osobistym i zawodowym. Dla osoby z łuszczycą niezwykle ważne jest wsparcie osób bliskich i otoczenia poprzez wiedzę na temat choroby. Zatem również istotnym czynnikiem w zrozumieniu problemu jest edukacja stąd zachęcamy również osoby bliskie do umówienia się do Medicus Clinic na wizytę aby poznały tę chorobę nie tylko z relacji osoby dotkniętej problemem lecz także od lekarza, który wyjaśni jak postępować z osobą z łuszczycą.

W Medicus Clinic nasi dermatolodzy dobiorą indywidualne leczenie tak aby maksymalnie złagodzić ogniska objęte chorobą. Dla najdłuższego utrzymania efektu remisji choroby nasi pacjenci korzystają z zabiegów wspomagających utrzymanie prawidłowej kondycji skóry i są to karboksyterapia bądź zabiegi nawilżające. Jest to tak zwana metoda łączona – oprócz leczenia tradycyjnego sugerujemy utrzymanie kondycji skóry poprzez zabiegi wspomagające. Podanym propozycjom zabiegowym można poddać się tylko w okresie remisji na niezmienionej chorobowo skórze.

Karboksyterapia jest metodą polegającą na podawaniu śródskórnie lub podskórnie medycznego dwutlenku węgla. Powoduje to poprawę mikrokrążenia. Dochodzi do procesu angiogenezy (tworzenie nowych naczyń krwionośnych), następstwem jest dotlenienie i odżywienie obszarów dotkniętych zmianami łuszczycowymi, a wygląd skóry stanowczo poprawia się.

Hydra 3Ha Hyaluronic acid™ Odpowiedni poziom nawodnienia jest kluczowy dla kondycji naszej skóry. Skóra dotknięta zmianami łuszczycowymi potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji zarówno domowej jak i gabinetowej.

Dlatego Hydra 3Ha to nawilżająco-odmładzający rytuał stworzony w celu nawodnienia, zapewniający uczucie odpowiedniego nawilżenia i przywrócenie równowagi wodnej skóry. Najwyższej jakości składniki aktywne korzystnie wpłyną na odbudowę bariery naskórkowej, przyspieszą procesy regeneracji oraz zapewnią natychmiastowy komfort i nawilżenie.


Umów się na wizytę