Operacja zatok przynosowych – Zabieg FESS

Operacja zatok metodą endoskopową jest alternatywą dla tradycyjnej metody charakteryzującej się dużą inwazyjnością. Obecnie w laryngologii odchodzi się od metod klasycznych na rzecz FESS. W Medicus Clinic zabieg FESS, czyli czynnościowo-endoskopowa chirurgia zatok przynosowych (ang. Functional Endoscopic Sinus Surgery, FESS) jest przeprowadzany w nowocześnie wyposażonej sali operacyjnej.

Na czym polega zabieg FESS?

Operacja przy użyciu mikroskopu oraz endoskopu pozwala w sposób minimalnie inwazyjny na poszerzenie ujść zatok tak, by wydzielina mogła się swobodnie z nich wydostawać. Zabieg endoskopowy może zatrzymać proces przerostu błony śluzowej i w ten sposób chronić nas przed poważniejszymi powikłaniami. Tak przeprowadzona operacja daje szansę na poprawę stanu zatok, a jednocześnie nie pozostawia widocznych blizn, gdyż jest wykonywana wewnątrz nosa. Zabieg ma na celu przywrócenie prawidłowej drożności ujścia zatok.

Operacja jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym. Narzędzia chirurgiczne wprowadza się przez otwory nosowe. Chirurg używa endoskopu operacyjnego i dzięki temu może śledzić obraz na monitorze. Specjalnymi kleszczykami poszerza się naturalne połączenia zatok przynosowych z jamami nosa. Poprzez to poprawiane jest funkcjonowanie zatok, ich naturalne oczyszczanie się i wentylacja. Jest to metoda o wiele bardziej delikatna od dotychczas stosowanych.
Aby zapewnić Pacjentom maksymalny możliwy komfort po operacji, w Medicus Clinic, stosowane są nowoczesne opatrunki Nasopore. W przeciwieństwie do tradycyjnie stosowanych tamponad (wąski bandaż długości kilkudziesięciu centymetrów) opatrunki tego typu lepiej zabezpieczają rany pooperacyjne w jamach nosa. Dzięki temu znacznie skraca się okres rekonwalescencji. Na dodatek z biegiem czasu opatrunki zamieniają się w żel i po kilku dniach Pacjent może je zwyczajnie wydmuchać. Nie ma więc mowy o bólu związanym z usuwaniem tamponów.

Po wykonaniu zabiegu endoskopowej operacji zatok (FESS) w Medicus Clinic pacjent przebywa w komfortowym pokoju pod stałą opieką personelu pielęgniarskiego, dzięki temu może czuć się bezpiecznie. Dodatkowo pacjent pozostaje w stałym kontakcie telefonicznym z lekarzem operatorem. Tydzień po zabiegu odbywa się wizyta kontrolna, a następnie pacjent zgłasza się systematycznie na oczyszczanie jam nosa.

Po zabiegu operacyjnym metodą FESS należy pozostawać w domu przez okres około 2-3 dni. Wysiłek fizyczny możliwy jest po upływie miesiąca od wykonania zabiegu. Całkowity powrót do zdrowia trwa około 4-6 miesięcy.


Umów się na wizytę