Endoskopowa operacja zatok przynosowych FESS

Operacja zatok metodą endoskopową jest alternatywą dla tradycyjnej metody charakteryzującej się dużą inwazyjnością. Obecnie w laryngologii odchodzi się od klasycznych metod leczenia przewlekłego zapalenia zatok na rzecz FESS. W Medicus Clinic zabieg FESS, czyli czynnościowo-endoskopowa chirurgia zatok przynosowych (ang. Functional Endoscopic Sinus Surgery, FESS) jest przeprowadzany w nowocześnie wyposażonej sali operacyjnej.
Wskazania do operacji FESS – kiedy leczenie chirurgiczne jest konieczne?
Operacja FESS (Functional Endoscopic Sinus Surgery), czyli funkcjonalna endoskopowa operacja zatok, jest nowoczesną i małoinwazyjną metodą leczenia przewlekłych schorzeń zatok przynosowych. Wskazaniem do zabiegu są przede wszystkim przewlekłe stany zapalne zatok przynosowych niewrażliwe na leczenie farmakologiczne, czyli takie, które utrzymują się przez co najmniej 12 tygodni mimo stosowania sterydów donosowych, płukanek i antybiotykoterapii. FESS stosuje się również w przypadku nawracających ostrych infekcji zatok, polipów nosa, śluzowiaków, grzybiczych zakażeń zatok czy anatomicznych nieprawidłowości, które utrudniają prawidłową wentylację zatok (np. skrzywienie przegrody nosa, concha bullosa). Innymi wskazaniami są obecność torbieli, łagodnych guzów zatok oraz konieczność usunięcia ciał obcych lub naprawy przecieków płynowo-mózgowo-rdzeniowych. Zabieg ten pozwala przywrócić drożność naturalnych ujść zatok i poprawić funkcjonowanie błony śluzowej, a decyzja o jego wykonaniu zawsze powinna być poprzedzona dokładną diagnostyką i próbą leczenia zachowawczego.

Na czym polega operacja endoskopowa FESS?
Operacja przy użyciu mikroskopu oraz endoskopu pozwala w sposób minimalnie inwazyjny na poszerzenie ujść zatok przynosowych tak, by wydzielina mogła się swobodnie z nich wydostawać. Zabieg endoskopowy może zatrzymać proces przerostu błony śluzowej i w ten sposób chronić nas przed poważniejszymi powikłaniami. Tak przeprowadzona operacja daje szansę na poprawę stanu zatok, a jednocześnie nie pozostawia widocznych blizn, gdyż jest wykonywana wewnątrz nosa. Zabieg ma na celu przywrócenie prawidłowej drożności jamy nosowej.
Narzędzia chirurgiczne wprowadza się przez otwory nosowe. Chirurg używa endoskopu operacyjnego i dzięki temu może śledzić obraz na monitorze. Specjalnymi kleszczykami poszerza się naturalne połączenia zatok przynosowych z jamami nosa. Poprzez to poprawiane jest funkcjonowanie zatok, ich naturalne oczyszczanie się ze śluzu i wentylacja. Jest to metoda o wiele bardziej delikatna od dotychczas stosowanych.
Najnowsze techniki wykonania endoskopowej operacji zatok
Aby zapewnić Pacjentom maksymalny możliwy komfort po operacji, w Medicus Clinic, stosowane są nowoczesne opatrunki Nasopore. W przeciwieństwie do tradycyjnie stosowanych tamponad (wąski bandaż długości kilkudziesięciu centymetrów) opatrunki tego typu lepiej zabezpieczają rany pooperacyjne w jamach nosa. Dzięki temu znacznie skraca się okres rekonwalescencji. Na dodatek z biegiem czasu opatrunki zamieniają się w żel i po kilku dniach Pacjent może je zwyczajnie wydmuchać. Nie ma więc mowy o bólu związanym z usuwaniem tamponów.
Rekonwalescencja po operacji endoskopowej zatok
Po wykonaniu zabiegu endoskopowej operacji zatok (FESS) w Medicus Clinic pacjent przebywa w komfortowym pokoju pod stałą opieką personelu pielęgniarskiego, dzięki temu może czuć się bezpiecznie. Dodatkowo pacjent pozostaje w stałym kontakcie telefonicznym z lekarzem operatorem. Tydzień po zabiegu odbywa się wizyta kontrolna, a następnie pacjent zgłasza się systematycznie na oczyszczanie jam nosa. Wysiłek fizyczny możliwy jest po upływie miesiąca od wykonania zabiegu.