Plastyka Brzucha

Problem

Tzw. „wisząca skóra” oraz trudności ze zgubieniem zbędnego tłuszczu ze środkowych partii ciała.

Dla kogo

Z upływem lat płaski i jędrny brzuch to marzenie i cel niejednej osoby. Mimo naszych intensywnych starań nie zawsze jesteśmy w stanie ten cel osiągnąć. Problem „wiszącej skóry” to często bolączka osób, które intensywnie się odchudziły bądź kobiet po przebytej ciąży. O plastyce brzucha mogą też pomyśleć osoby, które nie mogą pozbyć się nadmiaru tłuszczu ze środkowych części ciała pomimo starań.

Zabiegi

Abdominoplastyka (czyli plastyka brzucha) polega na usunięciu fałdu skórno-tłuszczowego w środkowej i dolnej części brzucha oraz plastyce mięśni ściany brzucha. Często, aby uzyskać lepsze efekty w czasie operacji wykonuje się jednocześnie liposukcję oraz plastykę mięśni ściany brzucha. Wówczas rozwiązany zostaje problem nie tylko obwisłej skóry i rozstępów, ale także nadmiaru tkanki tłuszczowej zlokalizowanej wokół brzucha. Kiedy problem dotyczy tylko dolnej części brzucha wówczas najlepszym rozwiązaniem jest miniabdominoplastyka, która przynosi bardzo dobre efekty pozostawiając mniejszą bliznę i skracając czas rekonwalescencji.

Przygotowanie do operacji, znieczulenie

Przygotowanie do operacji wiąże się przede wszystkim ze szczegółowym wywiadem z pacjentem i wykonaniem niezbędnych badań. Uzyskanie informacji nt. staniu zdrowia, alergiach, przyjmowanych lekach lub nałogach (palenie papierosów) mają wielkie znaczenie w przebiegu operacji, jak i w samej rekonwalescencji. Pacjent na ok. 2 tygodnie przed planowaną operacją powinien powstrzymać się od palenia papierosów, stosowania leków na bazie kwasu ascylosalicylowego (np. Aspirin C) oraz zażywania witaminy E.

Plastykę brzucha przeprowadza się zwykle w znieczuleniu zewnątrzoponowym (dolędźwiowym) lub ogólnym dotchawiczym i trwa od 3 do 5 godzin. W czasie zabiegu lekarz dokonuje długiego nacięcia powłok brzusznych w dolnym odcinku (między kolcami biodrowymi, ale poniżej linii bielizny) w kształcie litery W lub T (rodzaj cięcia wybierany jest w zależności od zakresu zabiegu). Kolejnego cięcia dokonuje się wokół pępka by móc swobodnie odpreparować tkankę tłuszczową od mięśni brzucha. Następnie modeluje się brzuch i talię napinając i usuwając nadmiar skóry. Na koniec zakłada się opatrunki i specjalny kostium uciskowy.

Rekonwalescencja

Zabieg wiąże się z 2-3 dniowym pobytem w klinice w czasie, którego pacjent nie powinien wykonywać zbyt forsownych ruchów. Szwy usuwane są w 6-14 dobie od zabiegu i po tym okresie można planować powrót do normalnej aktywności. Z wyłączeniem uprawiania sportu przez kolejne 2 tygodnie.

Wymagane badania

Przeciwskazania

niedokrwistość, skazy naczyniowe, nieuregulowane nadciśnienie, długotrwała cukrzyca, ropne stany zapalne skóry i śluzówek, ciąża.


Umów się na wizytę