Co złego dzieje się z Twoim organizmem – przyczyny endometriozy.

Największym problemem w leczeniu endometriozy jest jej prawidłowa diagnoza. Niestety jest to niezwykle trudne, ponieważ to schorzenie daje o sobie znać w sposób bardzo niejednoznaczny. Jako najczęstsze objawy endometriozy należy wymienić:

Jednak medycyna zna sytuacje, w których choroba nie daje praktycznie żadnych symptomów, a mimo to Pacjentki cierpią na zaawansowane stadium endometriozy. Bywa też zupełnie odwrotnie. Kobiety intensywnie cierpiące z bólu w czasie menstruacji, po przeprowadzeniu wszystkich badań okazują się być zupełnie zdrowe.

Co to jest endometrioza?

Endometrioza bez wątpienia jest jedną z poważniejszych chorób z jaką muszą walczyć kobiety na całym świecie. Jej patogeneza nie jest do końca znana w związku z tym, nie ma na nią skutecznego lekarstwa. Terapia endometriozy trwa całe życie. Jednak prowadzona pod okiem doświadczonych specjalistów daje wyraźne efekty i pozwala na swobodne funkcjonowanie Pacjentek w codziennym życiu.
Endometrioza polega na powstawaniu tzw. ognisk endometrialnych w organizmie, które mogą być przyczyną ogromnego bólu, a także prowadzić do niepłodności. Zapalenie powstaje w skutek rozrostu endometrium, które zazwyczaj wyścieła ściany macicy. Przez tę chorobę tkanki endometrialne mogą znaleźć się w niemal każdej części ciała. Najczęściej jednak lekarze lokalizują je w obrębie układu rozrodczego, znaczenie rzadziej np. w okolicach blizny po cesarskim cięciu.

Przyczyny endometriozy

Powody, dla których choroba dotyka miliony kobiet na świecie nie są niewiadome. Lekarze i naukowcy twierdzą, że przyczyny endometriozy są bardzo złożone i ma na nie wpływ wiele czynników. Do 3 najczęściej powtarzanych teorii należą:

Jednak lekarze wskazują też na szereg innych czynników, które mogą być przyczyną endometriozy i są to:

Predyspozycje genetyczne – jeżeli w najbliższej rodzinie Pacjentki już wcześniej występowały przypadki endometriozy prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta nawet 10 -krotnie.
Nieprawidłowo funkcjonujący układ immunologiczny – najpoważniejszym problemem jest upośledzenie procesów obumierania komórek (apoptoza). W tym przypadku podczas wstecznego miesiączkowania komórki, które przedostały się poprzez jajowody do dalszych części organizmu nie zostają usunięte. Dodatkowo na endometriozę częściej chorują kobiety, które cierpią m.in. na chorobę Hashimoto, niedoczynność lub nadczynność tarczycy czy zespół policystycznych jajników.
Zaburzenia związane z liczbą oraz składem mikroorganizmów znajdujących się w ludzkich jelitach, czyli tzw. dysbioza jelit.

Klinika leczenia endometriozy – Wrocław

Ponieważ endometrioza jest problemem wieloaspektowym – proces leczenia tej choroby – nie jest łatwy. Wrocławska poradnia leczenia endometriozy Medicus Clinic oferuje kompleksową terapię endometriozy. Od prawidłowo postawionej diagnozy, poprzez dobranie najlepszej i skutecznej metody leczenia, aż do opieki nad Pacjentką przez całe jej życie. Medicus Clinic to najnowocześniej wyposażona klinika endometriozy we Wrocławiu, o zasięgu krajowym. Dzięki światowej klasy specjalistom oraz dostępowi do doskonałej jakości aparatury medycznej możliwe jest nie tylko szybkie określenie skali problemu, ale także efektywna terapia.

Endometrioza – leczenie operacyjne, farmakologiczne oraz terapia żywieniowa.

W zależności od skali problemu, ilości i wielkości ognisk endometrialnych lekarz może wybrać jeden z rodzajów terapii lub zalecić kuracje łączone. Dzięki odpowiednio skomponowanej diecie istnieje szansa, aby znacząco zmniejszyć stan zapalny w organizmie, a co za tym idzie zredukować odczuwanie bólu. Dodatkowo stosowanie odpowiednichleków pozwala na komfortowe i aktywne funkcjonowanie na co dzień. Jednak w niektórych przypadkach zarówno dieta, jak i farmakologia bywają nieskuteczne. Niestety, wtedy jedynym rozwiązaniem jest operacyjne leczenie endometriozy. W Medicus Clinic wykonujemy najczęściej zabiegi laparoskopowe, które umożliwiają precyzyjne usunięcie stanów zapalnych, a rekonwalescencja po operacji trwa znacznie krócej niż w przypadku standardowej laparotomii.

Zapraszamy na konsultacje do Medicus Clinic.