Czym jest torbiel czekoladowa?

Torbiel czekoladowa inaczej nazywana torbielą endometrialną. Zlokalizowana jest najczęściej w obrębie jajnika, z reguły występuje u kobiet cierpiących na endometriozę. Wewnątrz torbieli gromadzą się złuszczone komórki śluzówki macicy wraz z krwią, które przypominają swoją konsystencją i kolorem masę czekoladową – stąd nazwa tej przypadłości. Choroba ta związana jest z ogromnym bólem, dyskomfortem oraz wieloma problemami natury medycznej np. przewlekłą niepłodnością.

Torbiel czekoladowa – objawy

Symptomy, jakie daje torbiel czekoladowa są bardzo zbliżone do tych, z którymi borykają się Pacjentki chorujące na endometriozę. Lekarze nie są w stanie jednoznacznie określić, które z nich spowodowane są bezpośrednio przez torbiel. Do tych najczęściej występujących zalicza się:

Jednak największym zagrożeniem wynikającym z powstania torbieli jest możliwość jej pęknięcia. Wtedy treść, która wycieknie i dostanie się do organizmu może spowodować podrażnienia otrzewnej, które są wyjątkowo bolesne i bardzo często mogą wymagać natychmiastowej i specjalistycznej pomocy chirurga.

Torbiel czekoladowa – leczenie

Centrum Leczenia Endometriozy w Medicus Clinic oferuje kompleksowe i skuteczne leczenie endometriozy. Nasi specjaliści do walki z chorobą wykorzystują metody łączone – terapię żywieniową, leczenie farmakologiczne oraz operacyjne.

Terapia żywieniowa jest prowadzona pod okiem doświadczonego dietetyka, psychodietetyka mgr Doroty Olanin, który układa jadłospis z uwzględnieniem wszystkich, indywidualnych potrzeb pacjentek. Odpowiednio zbilansowane posiłki mają pomóc zmniejszyć stan zapalny, tym samym przyczynić się do zredukowania odczuwania bólu.

Kuracja farmakologiczna, podobnie jak dieta ma za zadanie zniwelować dolegliwości bólowe i złagodzić stan zapalny w organizmie. Jednak w przypadku zaawansowanego stadium choroby niezbędna może okazać się operacja. W Medicus Clinic wykorzystujemy najnowocześniejszy sprzęt medyczny, który pozwala na przeprowadzenie skutecznego i jednocześnie bezpiecznego zabiegu. Operacje przeprowadzane są metodą laparoskopową. To daje możliwość bardzo precyzyjnego zlokalizowania i usunięcia ognisk choroby. Dodatkowo ta małoinwazyjna metoda zapewnia krótszy okres rekonwalescencji, a pacjentki w niedługim okresie po operacji, mogą powrócić do normalnego trybu życia i swoich aktywności.

 

Więcej informacji na temat diagnostyki endometriozy, jej objawów, a także sposobów leczenia znajdziesz na leczymyendometrioze.pl.