Dzień otwarty w Medicus Clinic pod hasłem: „WSPÓLNIE POKONAJMY ENDOMETRIOZĘ”.

W sobotę 16 listopada w Medicus Clinic, Specjalistycznym Centrum Medycznym we Wrocławiu, zorganizowano spotkanie, którego celem było budowaniem wiedzy na temat endometriozy – choroby określanej wyzwaniem współczesnej medycyny. W wydarzeniu wzięło udział ponad 200 osób z całej Polski, głównie kobiety borykające się z tym problemem.

„Pomimo, że choroba jest znana od prawie 300 lat, to świadomość dotycząca tego schorzenia nadal jest bardzo słaba. Tylko 20 % Polaków wie co to jest endometrioza, a cierpi na nią 10 % społeczeństwa. Niezależnie od zaawansowanej diagnostyki choroba jest trudna do określenia, dlatego opóźnienie terapeutyczne sięga nawet do 12 lat – skomentował dr n. med. Piotr Rubisz, specjalista ginekolog.

Spotkanie miało na celu edukację Pacjentek oraz lekarzy, dotyczyło analizy objawów oraz przebiegu choroby. Ten dzień uświadomił wielu, jak ważne jest leczenie choroby oraz jak dużo można zmienić w życiu kobiety dotkniętej endometriozą. Specjaliści dzielili się radami w przystępny sposób, otwarcie mówili o znanych im historiach.

„Pogromca endometriozy”, znawca najtrudniejszych przypadków choroby dr n. med. Mikołaj Karmowski podkreślał kluczowość leczenia w specjalistycznych ośrodkach, takich jak Medicus Clinic, kierowanych przez ekspertów i znawców dziedziny. Uświadamiał słuchaczy m.in. w nowoczesnych technikach tj. hybrydowym leczeniu endometriozy.
Merytoryczną część prelekcji współtworzyli ginekolodzy Medicus Clinic (dr n. med. Mikołaj Karmowski, dr n. med. Piotr Rubisz, lek. med. Łukasz Kotarski) oraz specjalista chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej dr n. med. Marek Zawadzki, fizjoterapeutka – Renata Jackiewicz, dietetyk kliniczny i psychodietetyk – mgr Dorota Olanin.

Zwrócono szczególną uwagę na dietę, która utrwala efekt zabiegu, dzięki niej kobiety odzyskują komfort życia, a organizm zaczyna wracać do normy.
Spotkanie zakończono panelem dyskusyjnym z udziałem #ENDOwojowniczek. Kobiety były dla siebie wsparciem i podzieliły się swoim bolesnym doświadczeniem. To ważna część spotkania, która pokazała siłę kobiet i zaangażowanie w walkę o swoje zdrowie.

Konferencję prowadziła Hanna Lis, która również zmaga się z problemem endometriozy. Dziennikarka opowiedziała o swojej chorobie oraz o latach męki, przed prawidłowym zdiagnozowaniem. Usunięcie guzów endometriozy, umiejscowionych w tkankach powłok brzusznych zakończyło jej cierpienie.

Organizatorem wydarzenia było Specjalistyczne Centrum Medyczne – Medicus Clinic. Partnerami wydarzenia byli: Fundacja “Pokonać endometriozę” oraz Era Nowych Kobiet. Sponsor wydarzenia: ERBE

Całą relację z wydarzenia możesz zobaczyć tutaj