Endometrioza w bliźnie po cesarskim cięciu. Czy to możliwe?

Endometrioza to ciężka choroba, która dotyczy jedynie kobiet. Endometrium, które wyścieła zazwyczaj wnętrze macicy, przy endometriozie, może pojawić się w innych częściach organizmu Pacjentki. Najczęściej są to jajowody, pęcherz moczowy, jajniki czy jelita. Tkanka ta, bez względu na swoje położenie, podlega naturalnym procesom, takim jak złuszczanie i krwawienie. Jednak przez wzgląd na patologiczną lokalizację organizm nie jest w stanie wydalić jej resztek wraz z krwią miesiączkową. Jak się okazuje, w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na endometriozę, znajdują się Panie, które rodziły przez cesarskie cięcie.

Endometrioza po cesarskim cięciu

Wiele kobiet, nawet kilka lat po porodzie, za pomocą cesarskiego cięcia, uskarża się na dolegliwości mogące świadczyć o powstaniu endometriozy w bliźnie. Często Pacjentki nie zdają sobie sprawy z powagi choroby, ponieważ nadal panuje błędne przekonanie, że ciąża jest „lekiem” na endometriozę. Nie jest to jednak prawda. Fakt, że w czasie 9 miesięcy rozwoju dziecka w brzuchu matki, objawy endometriozy ustępują (ponieważ zatrzymana jest m.in. owulacja), aczkolwiek po porodzie choroba ta może powrócić. Na endometriozę w bliźnie po cesarskim cięciu mogą też cierpieć kobiety, które wcześniej były zupełnie zdrowe. Endometrioza zazwyczaj wywołuje dolegliwości bólowe, niekiedy tak silne, że w czasie menstruacji oraz tuż przed, kobiety są całkowicie wyłączone z codziennego życia. To może być powodem poczucia pustki, osamotnienia, izolacji, a nawet depresji.

Diagnostyka endometriozy

Postawienie odpowiedniej diagnozy trwa w Polsce nawet 10 lat. Na ten stan składa się wiele czynników, m.in.: podejście lekarzy, którzy powtarzają Pacjentkom, że „miesiączka musi boleć”, różnorodne objawy mogące świadczyć o rozwoju innych dolegliwości – nie tylko endometriozy, a także nieświadomość samych Pacjentek i ich najbliższych. Poradnia leczenia endometriozyMedicus Clinic, dzięki najnowszej generacji wyposażeniu gabinetów diagnostyczno- zabiegowych oraz ogromnemu doświadczeniu kadry medycznej, umożliwia szybkie rozpoznanie choroby. Dzięki temu możliwe jest wdrożenie skutecznego leczenia, które ma za zadanie uwolnić Pacjentki od ciągłego odczuwania bólu.

Klinika endometriozy – Wrocław

Endometrioza w bliźnie po cesarskim cięciu objawia się ogromnym dyskomfortem, który nasila się w konkretnej fazie cyklu miesiączkowego. Do tego dochodzą wyczuwalne, bolesne zgrubienia w okolicy blizny. Ból w rejonie cięcia cesarskiego jest często tak duży, że Pacjentki narzekają na problemy z zakładaniem bielizny lub spodni z niskim stanem. Takie objawy zazwyczaj świadczą o obecności endometriozy i należy się udać jak najszybciej do specjalisty ginekologa. W poradni leczenia endometriozy Medicus Clinic, lekarz po szczegółowym wywiadzie medycznym może zlecić histopatologiczne badanie wycinka z blizny. Dzięki temu będzie mógł wykluczyć nowotwór i określić stadium choroby.

Leczenie – operacyjne usunięcie endometriozy

W zależności od zaawansowania i rozległości schorzenia, ginekolog może zalecić różne sposoby terapii. W poradni leczenia endometriozy Mediucs Clinic nasi specjaliści bardzo często stosują łączone metody kuracji. Indywidualna dieta, ułożona przez doświadczonego dietetyka, pomoże zmniejszyć odczuwanie bólu. Odpowiednio dobrana farmakologia znacząco wpłynie na komfort codziennego życia. Należy także brać pod uwagę, że w przypadku zaawansowanego stadium endometriozy niezbędne może okazać się leczenie operacyjne. Jednak o tym decyduje lekarz prowadzący.
Jeśli przypuszczasz, że możesz cierpieć na endometriozę, odczuwasz silne bóle miesiączkowe oraz szereg innych dolegliwości, niezwłocznie umów się na wizytę do naszej kliniki endometriozywe Wrocławiu.