Endometrium macicy – czym jest i jak leczyć?

Endometrium to medyczna nazwa błony śluzowej wyściełającej macicę. Grubość tej tkanki bywa różna w zależności od wieku kobiety oraz fazy cyklu miesiączkowego. W trakcie miesiączki endometrium złuszcza się i wypływa wraz z krwią menstruacyjną.

Jednak w niektórych przypadkach endometrium znajduje i rozwija się poza macicą. Taki stan nazywamy endometriozą. To poważna choroba, która dotyka pacjentki w różnym wieku. Szacuje się, że w Polsce z powodu endometriozy cierpi ponad milion kobiet.

Jak leczyć endometrium? Centrum Leczenia Endometriozy

Ponieważ przyczyny powstawania endometriozy nie są do końca znane, całkowite wyleczenie jest niemożliwe. W Specjalistycznym Centrum Leczenia Endometriozy, powstałym w Medicus Clinic, specjaliści pomagają kobietom żyć bez bólu i cieszyć się każdym kolejny dniem. Ich głównym celem jest opieka nad pacjentkami przez całe ich życie – tak, aby ból i dyskomfort związany z chorobą nigdy nie powróciły.

Dr n.med Mikołaj Karmowski nazywany też „pogromcą endometriozy”, w wywiadzie dla Wirtualnej Kliniki opowiedział o zaletach pracy w tak nowoczesnej placówce, jaką jest Centrum Leczenia Endometriozy w Medicus Clinic: „(…) to klinika nie z XXI, a

XXII wieku: w pełni hybrydowe sale operacyjne z wymianą powietrza co 60 sekund, kurtyny powietrzne wokół stołu operacyjnego, najwyższej klasy laparoskop z wizualizacją 4K i 3D, pełny zestaw oprzyrządowania do wykonania każdej możliwej operacji endometriozy, system inteligentnego budynku, komfortowe warunki dla pacjentek. To wszystko brzmi jak sen, ale to dzieje się już teraz i myślę że będzie to  przełom w diagnostyce i leczeniu endometriozy.”

Leczenie endometrium – prawidłowo skomponowana dieta

Jednym ze sposobów leczenia chorób endometrium jest odpowiednia terapia żywieniowa. Dzięki prawidłowo zbilansowanym posiłkom zmniejsza się odczuwanie bólu – nawet do30%. Dochodzi do złagodzenia stanów zapalnych organizmu, co przekłada się na zwiększenie komfortu życia pacjentek. Zarówno dieta, jak i leczenie farmakologiczne przy endometriozie powinny być ustalane indywidualnie i przebiegać pod ścisłą kontrolą lekarza. Centrum Leczenia Endometriozy w Medicus Clinic oferuje swoim Pacjentkom możliwość skorzystania z opieki doświadczonego dietetyka, który stworzy specjalnie dla nich spersonalizowaną dietę, wspomagającą terapię schorzenia.

Operacyjne leczenie endometriozy

Bardzo często przez wzgląd na stadium choroby i ilość ognisk endometriozy znajdujących się w organizmie kobiety, leczenie farmakologiczne nie przynosi zadowalających rezultatów. U pacjentek ze stwierdzoną endometriozą, endometrium może znajdować się w jajnikach, jamie otrzewnej czy jajowodach, a w skrajnych przypadkach np. w mózgu. Wtedy jedynym, skutecznym sposobem walki z

Endometriozą jest przeprowadzenie operacji. W Medicus Clinic stosujemy najczęściej metody laparoskopowe, które znacząco skracają okres rehabilitacji i rekonwalescencji po zabiegu. Głównym celem interwencji chirurgicznej jest m.in.: usunięcie guzów oraz ognisk endometriozy, zlikwidowanie mogących powodować ból zrostów oraz naprawienie stosunków anatomicznych zaburzonych przez chorobę.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o endometriozie, jej odmianach, stadiach choroby, a także jak wygląda proces diagnostyczny i leczenie – zapraszamy do Centrum Leczenia Endometriozy w Medicus Clinic.