Gdzie i jak leczyć endometriozę – radzi specjalista z kliniki leczenia endometriozy

Endometrioza to bardzo „podstępna choroba”. Podstępna dlatego, że potrafi przez wiele lat nie dawać żadnych wyraźnych objawów, a te, które są i budzą nasz niepokój bywają często ignorowane zarówno przez lekarzy, jak i same Pacjentki. Według danych szacunkowych na tę chorobę może cierpieć nawet co 10. Polka. Prawidłowa diagnoza endometriozy też nie jest łatwa – w naszym kraju czekają na nią kobiety średnio 10 lat.

Przyczyny endometriozy

Mimo, że choroba znana jest lekarzom od wieków, przyczyny endometriozy nie są do końca określone. Przy endometriozie tkanki, standardowo wyściełające ściany macicy, mogą znajdować się poza nią. W takiej sytuacji najczęściej endometrium zostaje zlokalizowane w okolicach jajników i układu rozrodczego.

Endometrioza a problemy z płodnością

Endometrioza znacząco utrudnia zajście w ciążę. Stany zapalne spowodowane nadmiernym rozrostem endometrium działają negatywnie na owulację i upośledzają cały proces, dodatkowo obniżają jakość komórki jajowej. Endometrioza może być także przyczyną niedrożności jajowodów, może utrudniać przemieszczanie się plemników, a także uniemożliwić zagnieżdżenie się zarodka w ściance macicy. Ogniska endometriozy, które znajdują się w organizmie kobiety produkują tzw. cytokiny prozapalne, które mogą być powodem występowania, w niektórych przypadkach, ciąży pozamacicznej.

Jak leczyć endometriozę?

W związku z brakiem potwierdzenia jednej z teorii powstawania choroby, leczenie endometriozy nie jest łatwe i wymaga ogromnego zaangażowania zarówno ze strony Pacjentki, jak i lekarzy. Kuracja w głównej mierze opiera się na redukowaniu dolegliwości bólowych, z którymi na co dzień muszą borykać się kobiety. Dodatkowo ważne jest zatrzymanie rozrostu lub całkowite usunięcie ognisk endometrialnych.

Klinika leczenia endometriozy – Wrocław

Leczenie endometriozy wymaga specjalistycznych badań oraz konsultacji lekarskich. W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia stosowane są różne metody, takie jak:

Leczenie endometriozy odpowiednio zbilansowaną dietą, która ma na celu zredukowanie stanów zapalnych organizmu oraz zmniejszenie odczuwania dyskomfortu związanego z bólem. Najważniejsze jest całkowite wyeliminowanie z diety produktów wysoko przetworzonych oraz cukrów.
Farmakologiczne leczenie endometriozy. Tę metodę swobodnie można łączyć z terapią żywieniową. Dzięki temu kuracja będzie bardziej efektywna.
Diagnostyczne lub terapeutyczne operacyjne leczenie endometriozy. Ten rodzaj kuracji i zabiegów jest dopasowywany indywidualnie do Pacjentki. Zakres działań, metodyka oraz typ operacji są uzależnione od aktualnych badań oraz zaawansowania choroby.

Klinika endometriozy – Medicus Clinic

Wrocławski Medicus Clinic to najnowocześniejsze centrum leczenia endometriozy w Polsce. Skuteczna terapia endometriozy pozwala wielu kobietom na zajście w ciążę oraz podnosi komfort codziennego życia.
Jeżeli podejrzewasz u siebie endometriozę, borykasz się z bardzo bolesnymi miesiączkami lub odczuwasz niedogodności w trakcie zbliżenia – umów się na wizytę do kliniki leczenia endometriozy w Medicus Clinic. Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu lekarskiego oraz wszystkich niezbędnych badań nasi lekarze pomogą Ci w walce z chorobą. Dzięki ich doświadczeniu oraz łączeniu wielu metod leczenia endometriozy będziesz na nowo mogła się cieszyć aktywnym życiem, wolnym od bólu.