Jak działa implant słuchowy i dlaczego jest tak bardzo skuteczny w walce z głuchotą?

Implanty słuchowe nazywane są protezami słuchu. To małe zaawansowane technologicznie instrumenty, które dzięki swojej budowie i właściwościom pomagają słyszeć osobom cierpiącym na niedosłuch czy całkowitą głuchotę.

Czym różnią się aparaty słuchowe od implantów?

Aparaty słuchowe to urządzenia, które mają na celu wzmocnić dźwięki płynące z otoczenia. W związku z tym są przeznaczone dla osób niedosłyszących lub słabosłyszących. Aby Pacjent mógł skorzystać z pomocy jaką jest aparat słuchowy, jego ubytek słuchu musi pozwalać na zastosowanie aparatu. Implanty słuchowe natomiast są stosowane w chwili gdy układ słuchowy działa niepoprawnie. Najczęstszym problemem są zrośnięte małżowiny uszne lub uszkodzenie ślimaka ucha wewnętrznego.

Metody leczenia niedosłuchu – rodzaje implantów słuchowych

Najskuteczniejszą metodą leczenia głuchoty lub też głębokiego niedosłuchu jest operacja wszczepienia implantu słuchowego. W zależności od przyczyny niedosłuchu stosuje się implantację urządzeniami zakotwiczonymi w kości Baha lub ślimakowymi.

Leczenie niedosłuchu implantami ślimakowymi

Implanty ślimakowe Cochlear są przeznaczone dla osób, u których ślimak ucha wewnętrznego nie działa prawidłowo. System implantu ślimakowego składa się z dwóch części. Elementem wewnętrznym jest implant, a zewnętrznym tzw. procesor mowy wyposażony w mikrofon. Dzięki niemu, procesor umożliwia uchwycenie dźwięków z otoczenia, które następnie są przekształcane w impulsy elektryczne i przekazywane do cewki odbiorczej implantu. Zadaniem tej cewki jest przeniesienie impulsów poprzez skórę do części nadawczej. Kolejnym etapem jest przesłanie sygnału cyfrowego do tablicy elektrod, która oddziałuje na nerwy ślimakowe, umożliwiając tym samym słyszenie.

Jak leczyć niedosłuch – implant zakotwiczony w kości Baha

Innym rodzajem implantów słuchowych są implanty Baha. Ten rodzaj urządzenia wykorzystuje naturalną zdolność każdego człowieka do przenoszenia dźwięków drogą kostną. Implanty słuchowe Baha marki Cochlear są stosowane w przypadku, gdy uszkodzeniu uległy struktury wewnątrz ucha, ale ślimak działa prawidłowo. To doskonałe rozwiązanie np. w przypadku zrośniętych małżowin usznych. Implant dzięki swojej specjalistycznej budowie wychwytuje dźwięki z otoczenia i poprzez kości czaszki przekazuje je bezpośrednio do ucha wewnętrznego. W 2012 roku na rynku pojawił się najnowszy model implantu Baha pokryty hydroksypatytem, czyli naturalnym związkiem występującym w zębach i kościach człowieka. Dzięki temu ryzyko infekcji po wszczepieniu implantu zostało zredukowane do minimum, a organizm Pacjenta po operacji znacznie szybciej się regeneruje.

Leczenie słuchu

Terapia słuchu w zależności od stopnia i skomplikowania problemu bywa czasochłonna. W przypadku implantacji urządzeniami ślimakowymi lub zakotwiczonymi w kości Baha efekty są trwałe i pozwalają Pacjentom na prowadzenie spokojnego, normalnego życia.
Wrocławski Medicus Expert jest jedynym dystrybutorem implantów słuchowych marki Cochlear w Polsce. Dzięki nam już tysiące osób w kraju odzyskało słuch.