Jak wyleczyć przewlekłe zapalenie zatok?

Statystycznie co drugi Polak przynajmniej raz w życiu chorował na przewlekłe zapalenie zatok. Do objawów zapalenia zatok należą m.in.: gorączka, bóle głowy, osłabienie, ogólne pogorszenie samopoczucia oraz zaburzenia drożności nosa. To poważna choroba, która nieleczona może prowadzić do wielu groźnych dla zdrowia konsekwencji.

Przewlekłe zapalenie zatok – skąd się bierze?

Dolegliwości związane z zapaleniem zatok są najczęściej następstwem wad anatomicznych – związanych z nieprawidłową budową nosa oraz ujścia zatok. Często przyczyną niedrożności nosa jest też alergia. Zastanawiasz się do czego mogą prowadzić nieleczone zatoki? Brak wsparcia specjalistów oraz odpowiednio dobranych leków może stać się przyczyną przerostu błony śluzowej w nosie, a to może całkowicie zablokować drogę przepływu powietrza. Przewlekłe zapalenie zatok ma także wpływ na funkcjonowanie dolnych dróg oddechowych, co może skutkować powstaniem zespołu zatokowo- oskrzelowego.

Rodzaje zatok i zapaleń

Każdy człowiek posiada 4 rodzaje zatok umiejscowione w różnych częściach twarzy. Każda z nich może zostać objęta infekcją. Objawy są zazwyczaj bardzo podobne. Dlatego warto wybrać się do specjalisty laryngologa, aby ocenił Twój stan i dobrał odpowiednie leki. Możemy wyróżnić:

Ze względu na czas trwania choroby, zapalenia zatok dzielimy na:

Przewlekłe zapalenie zatok – leczenie

Najważniejsza w leczeniu zatok jest prawidłowa diagnostyka. W Medicus Clinic – Specjalistycznym Centrum Laryngologicznym konsultacja lekarska zaczyna się od szczegółowego wywiadu z pacjentem. Następnie otolaryngolog przeprowadza badanie endoskopowe, które pozwoli na zlokalizowanie źródła problemu. Niektórzy Pacjenci muszą wykonać dodatkowe testy pod kątem alergicznym lub tomografię komputerową nosa. Po otrzymaniu wszystkich wyników, Pacjent ponownie zgłasza się do lekarza prowadzącego. Ten w oparciu o rezultaty testów, proponuje leczenie farmakologiczne lub w trudnych przypadkach – operacyjne.
Jeśli masz problemy z zatokami, uciążliwy katar dokucza Ci nawet przez kilka tygodni – zgłoś się do Medicus Clinic. Nasi specjaliści dobiorą najlepszą metodę leczenia, dzięki czemu w krótkim czasie znowu będziesz mógł swobodnie oddychać i zapomnisz o częstych bólach głowy.