Jakie badania należy wykonać aby skutecznie wyleczyć problem chrapania?

Chrapanie bardzo często jest przyczyną niewyspania i złego samopoczucia, nie tylko osoby chrapiącej, ale także jego najbliższych. Chrapanie samo w sobie nie jest jednostką chorobową, jednak może powodować m.in. bezdech senny. Leczenie tej przypadłości jest istotne, ponieważ nocne zatrzymania oddychania bywają przyczyną wielu innych poważnych chorób takich jak nadciśnienie, cukrzyca, udar, a nawet zawał.

Jakie są przyczyny chrapania?

W trakcie snu rozluźniają się wszystkie mięśnie w ciele człowieka, w tym także mięśnie i ściany gardła. W związku z tym część podniebienia może się zapadać powodując zwężenie drogi przepływu powietrza. Ten stan powoduje właśnie chrapanie. Bardzo często przyczyną chrapania jest otyłość, skrzywienie przegrody nosowej, przerost nasady języczka, nadmiernie wydłużone podniebienie, przerost migdałków czy polipy nosa. Jeśli w trakcie snu Ty lub ktoś z Twoich najbliższych wydaje głośne, nieprzyjemne dźwięki najprawdopodobniej niezbędne będzie leczenie chrapania. Wrocław jest siedzibą Medicus Clinic, która oferuje kompleksowe i skuteczne metody walki z zaburzeniami snu m.in. chrapania i bezdechu sennego.

Metody leczenia i diagnozowania problemów ze snem i chrapania

Jeśli problem z chrapaniem spędza (dosłownie) sen z powiek Tobie i Twoim najbliższym niezbędna będzie konsultacja laryngologiczna. W placówce Medicus Clinic oferujemy możliwość umówienia wizyty ze specjalistą pulmonologiem lub badania laryngologicznego z endoskopią. Po dokładnym wywiadzie lekarskim – medyk w celu postawienia dokładniejszej diagnozy skieruje Pacjenta na kolejne badania.

Bezdech senny – leczenie, specjalistyczne badania

W Medicus Clinic dysponujemy nowoczesnym sprzętem, a nasz personel to doświadczeni w swojej dziedzinie specjaliści.
W placówce możesz wykonać badanie polisomnografem. To nowoczesne urządzenie, które służy do monitorowania snu pacjenta. Dzięki temu badaniu lekarze mogą dokładniej przyjrzeć się:

Polisomnograf pozwala także na nagrywanie odgłosów chrapania, z pomocą specjalnego mikrofonu, a także rejestrację video snu badanego.

Metody leczenia chrapania i bezdechu sennego

W zależności od przyczyn powstawania bezdechu sennego i wyników badań, lekarz dobierze najskuteczniejszą metodę walki ze schorzeniem. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest specjalny aparat CPAP, który nakładany na twarz, umożliwia swobodne oddychanie przez całą noc. Czasami przyczyną problemów z chrapaniem i zaburzeń snu jest tzw. trzeci migdał. Zdarza się także, że rozwiązaniem na kłopoty ze snem jest operacja krzywej przegrody nosowej. Niejednokrotnie również zabieg z zakresu plastyki języczka, podniebienia i gardła, pozwala zapomnieć o śródnocnych pobudkach i chrapaniu.
Jeśli chcesz się przebadać i dowiedzieć więcej na temat leczenia problemów ze snem i bezdechu sennego, zapraszamy na konsultacje do Medicus Clinic