Niedosłuch u dziecka – postępowanie po diagnozie

Problemy ze słuchem dotykają coraz większą część społeczeństwa, w tym także dzieci w wieku szkolnym i wczesnoszkolnym. Wpływ na to ma fakt, że codziennie żyjemy otoczeni z każdej strony hałasem. Dźwięki na poziomie 80 decybeli, czyli odpowiadające ruchowi ulicznemu w mieście, mogą negatywnie działać na ludzki słuch. Ma to znaczenie zwłaszcza w momencie, gdy jesteśmy narażeni na nie przez kilka godzin dziennie.

Wpływ niedosłuchu na rozwój dziecka

Niedosłuch u najmłodszych może mieć poważny wpływ na rozwój dziecka. Takie schorzenie utrudnia lub w niektórych przypadkach wręcz uniemożliwia naukę. Uczniowie, którzy mają problem ze zrozumieniem nauczyciela, najczęściej zaczynają się nudzić i przeszkadzać innym dzieciom w trakcie trwania zajęć. Dodatkowo maluchy borykające się z problemami słuchu mają kłopoty z koncentracją, nauką czytania oraz pisania.

Medicus Clinic – badania słuchu u dzieci

W Medicus Clinic oferujemy przesiewowe badania RETEST. To metoda badań przeznaczona do sprawdzania stanu słuchu u niemowląt. Wykonuje się je najczęściej w momencie, w którym dziecko znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka lub jeśli badania wykonane na oddziale noworodkowym wykazały jakieś nieprawidłowości. Medicus Clinic dysponuje specjalnie przygotowaną pracownią do tego typu testów.

Na RETEST składają się dwa odrębne badania:

U mojego dziecka zdiagnozowano niedosłuch. Co robić dalej?

W takiej sytuacji nieocenione jest wsparcie specjalistów. W związku z tym warto umówić się na wizytę do:

Po zdiagnozowaniu ubytku słuchu u dziecka, w pierwszej kolejności najczęściej próbuje się dobrać odpowiedni aparat słuchowy lub implant. Im wcześniej dziecko dostanie takie urządzenie, tym więcej korzyści osiągnie.

Głęboki niedosłuch, czyli co robić gdy aparat nie pomaga?

W przypadku stwierdzenia ciężkiego i głębokiego ubytku słuchu należy wziąć pod uwagę chirurgiczne wszczepienie implantu słuchowego. To metoda niezwykle skuteczna, a sam zabieg jest w Polsce w 100% refundowany. Najprostszą metodą na uzyskanie implantu jest skorzystanie ze specjalnej platformy razemdlasluchu.pl. Dzwoniąc na infolinie lub korzystając z live chatu uzyskasz wszystkie niezbędnie informacje. Tylko 6 kroków dzieli Twoje dziecko od wyjścia ze świata ciszy.

  1. Telefon na infolinię razemdlasluchu.pl
  2. Kontakt ze specjalistą, który oceni źródło oraz skalę problemu.
  3. Zakwalifikowanie do implantu.
  4. Wszczepienie implantu w wybranej placówce.
  5. Dopasowanie procesora dźwięku.
  6. Rehabilitacja.