Adenotomia – usunięcie migdałka gardłowego

Zabieg operacyjny zwany adenotomią polega na ścięciu masy przerośniętego migdałka. Zaleca się wykonywanie zabiegu w znieczuleniu ogólnym, co zapewnia bezpieczeństwo dziecku, eliminuje jego stres oraz zapewnia precyzyjność zabiegu.

Migdałek gardłowy (zwany trzecim migdałkiem) usytuowany jest w części nosowej gardła. Migdałek gardłowy nie jest widoczny w badaniu przez usta, znajduje się z tyłu nosa i widoczny jest przez nos lub w badaniu lusterkiem.

Nowoczesną metodą oceny przerostu migdałka jest metoda endoskopowa przy użyciu fiberoskopu, czyli giętkiego, cienkiego przewodu zawierającego światłowód i zakończonego kamerą, który wprowadza się przez nos lub przez jamę ustną, a obraz w powiększeniu widoczny jest na ekranie monitora. Stosuje się także bezpośrednią metodę palpacyjną lub zdjęcie rentgenowskie.
Migdałki gardłowe u dzieci powiększają się często przy okazji infekcji zarówno bakteryjnych, jak i wirusowych. Nie zawsze wymagają leczenia.

Jakie objawy powinny budzić niepokój?

Postępowanie pooperacyjne

Ze względów bezpieczeństwa zalecany jest zwykle krótki, kilkugodzinny pobyt w oddziale szpitalnym ze względu na możliwość wystąpienia wymiotów oraz krwawienia. Bezpośrednio po operacji nie można pić ani jeść. Przez kolejne 5-7 dni niewskazany jest wysiłek fizyczny oraz spożywanie gorących i drażniących pokarmów. Zaleca się wypoczynek i ograniczenie kontaktów z innymi osobami celem zmniejszenia ryzyka infekcji.

Czy migdałek gardłowy odrasta?

Operacja migdałka gardłowego nie jest zabiegiem doszczętnym i polega na usunięciu przerostu tkanki migdałkowej upośledzającej drożność nosa oraz funkcje trąbek słuchowych. Na skutek powtarzających się infekcji górnych dróg oddechowych pozostawiona w obrębie nosogardła niewielka ilość tkanki adenoidalnej może przerosnąć i wymagać kolejnego zabiegu.


Umów się na wizytę