Jak rozpoznać i leczyć endometriozę?

Endometrioza (gruczolistość zewnętrzna) to przewlekła choroba, przy której endometrium – tkanka obecna w jamie macicy – występuje poza nią. Ogniska endometriozy najczęściej są umiejscowione na jajnikach, otrzewnej i w jajowodach, ale mogą też pojawić się na przykład w płucach lub jelitach.

Endometrioza – objawy

Do objawów endometriozy należą: uciążliwy ból we wszystkich etapach cyklu miesiączkowego, długie i obfite krwawienia podczas miesiączki, dyskomfort podczas stosunku seksualnego, plamienia międzymiesiączkowe, ból podczas wypróżniania, wzdęcia oraz ogólne osłabienie. Zdarzają się również dolegliwości ze strony układu pokarmowego takie jak biegunki i zaparcia. Bardzo charakterystycznym objawem endometriozy są torbiele na jajnikach.

Endometrioza a ciąża

Endometrioza ma ogromny wpływ na płodność u kobiety – w 96% przypadków jej obecność skutkuje obniżeniem płodności lub niepłodnością, a jako choroba stanowi aż 21% przyczyn niepłodności. Jako że zachorować może każda kobieta w wieku rozrodczym, a przyczyny choroby nie są do końca określone, ciężko jest przewidzieć kogo ona dotknie. Przewlekły stan zapalny organizmu pogarsza jakość komórek jajowych u kobiety oraz wpływa na skład płynu otrzewnowego i płynu pęcherzykowego, zwiększając ich toksyczność dla zarodka. Zrosty w macicy i jamie brzusznej, obecne przy endometriozie, utrudniają sam proces zapłodnienia i dotarcia komórek jajowych do macicy. Same ogniska endometriozy mogą wydzielać enzymy i substancje uniemożliwiające zagnieżdżenie komórki jajowej.

Endometrioza – leczenie

Endometriozę można leczyć farmakologicznie, operacyjnie lub metodami skojarzonymi. Dobór rodzaju leczenia zależy od stopnia zaawansowania zmian endometrialnych, stanu jajowodów oraz stopnia zniszczenia jajników. Terapia lekami nie jest jednak wskazana w przypadku pacjentek starających się o ciążę, ponieważ zanika podczas niej jajeczkowanie i nie zwiększa szans na zajście w ciążę w przyszłości. Przy leczeniu endometriozy metodami farmakologicznymi celem jest obniżenie ilości estrogenu w organizmie. Stosuje się dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, pochodne progesteronu oraz leki blokujące syntezę estrogenów.  W przeciwieństwie do leczenia farmakologicznego, które nie poprawia płodności, leczenie operacyjne pozwala na dalsze starania się o ciążę ze zwiększonym prawdopodobieństwem zajścia w nią. Podczas operacji usuwa się ogniska endometriozy, uwalnia zrosty oraz wycina torbiele. Najczęściej wykonywaną operacją jest laparoskopia, która polega na wprowadzeniu do jamy brzusznej endoskopu i narzędzi, aby w jak najmniej inwazyjny sposób usunąć zmiany chorobowe. Jeżeli pacjentka nie planuje w przyszłości potomstwa, lekarze często decydują się na obustronne usunięcie jajników oraz macicy. Zapraszamy również na naszą podstronę: https://medicus.com.pl/clinic/centrum-leczenia-endometriozy/ aby dowiedzieć się jeszcze więcej o leczeniu.

Endometrioza – dieta

Odpowiednio dobrana dieta może łagodzić objawy choroby. Przy endometriozie ważne jest, aby dieta sprzyjała zmniejszeniu wewnętrznego stanu zapalnego, wspomagała eliminację estrogenów z organizmu (estrogen sprzyja wzrostowi endometrium) i działała korzystnie na zmniejszanie bólu. W tym celu warto skupić się na dostarczaniu odpowiednich ilości kwasów tłuszczowych, antyoksydantów oraz błonnika.

Najważniejsze będą kwasy tłuszczowe Omega 3 (obecne w orzechach włoskich, oleju lnianym i tłustych rybach morskich i Omega 6 (szczególnie kwas linolowy, obecny w oleju z ogórecznika i wiesiołka). Powinno unikać się natomiast tłuszczów trans i nasyconych kwasów tłuszczowych, które podtrzymują stan zapalny, obrzęki i ból. W tym celu zalecane jest unikanie utwardzonych olejów roślinnych, słodyczy, mleka i jogurtów pełnotłustych, ciast, makaronów, oleju palmowego i kokosowego oraz margaryn twardych. Warto również zastąpić czerwone mięso rybami i drobiem. Dieta przy endometriozie powinna być bogata w warzywa i owoce zawierające witaminy C, E, betakaroten, bioflawonoidy i kurkumin. Pomocne będą też zioła, wspomagające leczenie endometriozy w naturalny sposób.